Szarańcza przystępuje do ataku pod wpływem serotoniny.

Szarańcza przystępuje do ataku pod wpływem serotoniny
To serotonina wydzielająca się w mózgu szarańczy pustynnej jest sygnałem do rozpoczęcia jednej z najbardziej tajemniczych transformacji w naturze, kiedy to spokojne, żyjące pojedynczo owady, łączą się w niszczycielską, liczącą miliardy osobników chmarę. Wyniki badań opublikowano w najnowszym „Science”.

Jak podkreślają brytyjscy i australijscy naukowcy, nikt dotąd nie wiedział, co takiego dzieje się w mózgu owada, że ze spokojnego, samotniczego dr. Jekylla przekształca się w morderczego Mr. Hyde’a, działającego w zadziwiającej synchroniczności z miliardami innych osobników.
Zdaniem badaczy, tym „przełącznikiem”, który wywołuje w mózgu szarańczy rozkaz rozpoczęcia transformacji, jest serotonina. Ta substancja chemiczna występuje również w mózgu człowieka. Jej obecność w naszym mózgu związana jest z dobrym nastrojem, a niedostatek – z depresją.

Kiedy zaczyna brakować pożywienia, szarańcza zaczyna zbierać się w chmarę i przechodzi z fazy „samotniczej” w „stadną”, której kulminacją jest agresywny rój. Przedtem jednak owady przechodzą serię intensywnych zmian wyglądu – barwa ich ciała ciemnieje, a mięśnie powiększają się.

Naukowcy z Oksfordu, Cambridge i Sydney postanowili zbadać w warunkach laboratoryjnych, co dzieje się w mózgu szarańczy w tym krytycznym momencie.

Stymulowali odnóża owadów, imitując warunki panujące w tłumie innych osobników. Okazało się, że w kulminacyjnym momencie połączenia w rój w mózgu owadów jest trzy razy więcej serotoniny niż podczas fazy samotniczej.

„Pytanie, co sprawia, że szarańcza zmienia swe zachowanie, nurtowało naukowców od 90 lat – mówi Michael Anstey z Uniwersytetu w Oksfordzie. – Znaleźliśmy w końcu dowody, które dostarczają odpowiedzi na to pytanie”

Naukowcy mają nadzieję, że wyniki ich badań pomogą w kontrolowaniu zachowania się szarańczy poprzez środki chemiczne, które blokują wydzielanie się serotoniny.

Szacuje się, że rokrocznie szarańcza niszczy 20 proc. światowych upraw. KRX

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>