Mikrobiolodzy: akupunktura grozi zakażeniami.

Lekarze ostrzegają, że podczas akupunktury można zostać zakażonym groźnymi bakteriami i wirusami, w tym HIV i wirusowym zapaleniem wątroby. Jak podaje Rzeczpospolita, zespół mikrobiologów z Uniwersytetu Hongkongu na łamach nowego wydania ?British Medical Journal? przedstawił dane, z których wynika, że zarazki mogą przedostawać się nie tylko przez igły, ale też przez niesterylne gaziki, którymi odkaża się skórę.

Walka z zagrożeniem utrudnia fakt, że nie ma przepisów, które regulowałyby postępowanie osób praktykujących tę odmianę medycyny alternatywnej. W opinii prof. Patricka Woo, wprowadzone powinny być m.in. procedury zabezpieczające odkażanie skóry i dezynfekcji przedmiotów.

Lekarze opisali kilka przypadków infekcji wirusem zapalenia wątroby typu B, których powodem było niestaranne sterylizowanie igieł wielokrotnego użytku. Przywołali też przypadki pacjentów z HIV, u których nie występował żaden inny czynnik ryzyka.

Więcej w Rzeczpospolitej.

Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia
www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>