Francja: episkopat kontruje eutanazyjne plany prezydenta.

Episkopat Francji zdecydowanie przeciwstawił się jakimkolwiek próbom legalizacji eutanazji w tym kraju. Biskupi przypominają, że państwo boryka się dziś z wysokim wskaźnikiem samobójstw i chcę się mu przeciwstawić. Jak jednak można zachęcać jednych, by przezwyciężali życiowe trudności, a zarazem pomagać drugim w odebraniu sobie życia – pytają francuscy biskupi. Ich oświadczenie jest reakcją, na deklarację prezydenta Hollande’a, który we wtorek zapowiedział, że w tym roku zostanie przygotowana ustawa o eutanazji.

„Będziemy bardzo ostrożni, bo nie wiemy, czego się spodziewać na podstawie tego, co powiedział prezydent – powiedział Radiu Watykańskiemu rzecznik episkopatu Francji ks. Bernard Podvin. – Nasze stanowisko etyczne w tej sprawie jest precyzyjne, bardzo ludzkie i nacechowane szacunkiem dla człowieka. Sprzeciwiamy się terapii uporczywej, ale zarazem przeciwni jesteśmy wszystkiemu, co mogłoby być eutanazją. Przypomnijmy, że to właśnie Kościół najbardziej zabiega o rozwój terapii paliatywnych. Na razie nie mówimy nic więcej. Zobaczymy, co wyniknie z zapowiedzi prezydenta. Wiemy, że w lipcu krajowa komisja etyczna wypowiedziała się przeciw eutanazji. I tego trzeba się było trzymać. Prezydent na to nie zważa. I dlatego będziemy bardzo czujni i nie omieszkamy przedstawić naszego stanowiska”.

Tekst pochodzi z serwisu Radia Watykańskiego – http://pl.radiovaticana.va

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>