Dr n. med. Zbigniew Martyka- nadciśnienie cz.3.

Skąd bierze się nadciśnienie tętnicze? W 10% nadciśnienie jest procesem wtórnym do choroby innych narządów (najczęściej chorób nerek, zaburzeń hormonalnych). W 90% przypadków mówimy o nadciśnieniu pierwotnym ? to znaczy ? nie da się ustalić jednoznacznej i odwracalnej przyczyny. Są oczywiście stany i czynniki predysponujące, ale do końca nie potrafimy powiedzieć, dlaczego jeden człowiek bardzo otyły ma prawidłowe ciśnienie, a drugi ? też otyły, ale w dużo mniejszym stopniu ? ma nadciśnienie.
Wielu ludzi obawia się utartych zaleceń: nie pal tytoniu, nie pij alkoholu.
Wielu zna inne ?dobre rady i zalety?, których ma już dość i nie chce ich słuchać. A jednak warto uzmysłowić sobie skutek wpływu wielu czynników na stan zdrowia. Posłużę się przykładem: Aby metalowa konstrukcja nie korodowała, to najlepiej ją dokładnie oczyścić z rdzy, zagruntować, pomalować i nie narażać na zmienne warunki atmosferyczne. Oczywiście ? jeśli coś jest nie pomalowane, to lepiej, żeby znajdowało się w suchym pomieszczeniu. Jeśli musi być narażone na wilgoć, to konieczne jest dobre zabezpieczenie antykorozyjne. Im więcej czynników zabezpieczających, tym lepsza ochrona. Podobnie jest ze zdrowiem ? czynnikami zagrażającymi mogą być: obciążenia genetyczne (na które nie mamy wpływu), niewłaściwe odżywianie, brak aktywności fizycznej, używki, stresy, niedobory mikroelementów. Im więcej szkodliwych czynników wyeliminujemy, tym większa szansa na zachowanie zdrowia.
Ktoś powie: będę dużo biegał i pływał, ale nie zrezygnuję z papierosów. Ktoś inny rzuci palenie, lecz będzie się przejadał i zamiast ruchu ? godzinami będzie przesiadywał przed telewizorem.
Wybór należy do każdego z nas, a na ile będzie nam zależało na zdrowiu, na tyle będziemy mieć motywacje do zachowań prozdrowotnych i do eliminacji czynników szkodliwych.
Nie każda nadwaga jest w jednakowym stopniu obciążająca. Dobrze umięśnieni sportowcy mają mało tkanki tłuszczowej i pomimo nadwagi są mniej zagrożeni niż prowadzące siedzący tryb życia osoby z lekkim nadmiarem tłuszczyku.
U osób z otyłością najbardziej obciążająca jest otyłość brzuszna. Jeżeli obwód talii jest większy niż obwód bioder ? to dzwonek alarmowy.
Obniżenie nadwagi zdecydowanie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi.
Jak się odżywiać ? odsyłam do cyklu artykułów o odchudzaniu. Muszę tylko podkreślić, że osoby ze skłonnością do nadciśnienia powinny znacznie ograniczyć spożycie soli.
Nikt nie wątpi, że stres powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi.
Doskonałym sposobem rozładowania stresu jest wysiłek fizyczny, zwłaszcza na łonie przyrody. Zamiast denerwować się analizując minione sytuacje, których już się nie da odwrócić, pójdźmy na spacer, pobiegajmy po lesie (uwaga na kleszcze!), popływajmy, wybierzmy się na wycieczkę rowerową.
Stres jest także wynikiem nieuporządkowanego życia codziennego. Niewystarczająca ilość snu (późne chodzenie spać, wczesne wstawanie), pośpiech, by zdążyć do pracy, nierzadko bez śniadania, ale za to z przeobfitym posiłkiem popołudniowym, po którym następuje ?fantastyczny? odpoczynek z drzemką przed telewizorem. A potem trudności w zasypianiu wieczorem i z powodu przepełnienia żołądka przewracanie się z boku na bok lub łykanie środków nasennych. W konsekwencji ? trudne poranne wstawanie i znowu dzień, jak co dzień.
Pomijam stres z powodu utraty zatrudnienia czy złej atmosfery w pracy ? na to mamy mniejszy wpływ, jeśli w ogóle mamy jakikolwiek.

Dlaczego nadciśnienie jest niebezpieczne?
Długotrwałe nadciśnienie jest przyczyną szeregu powikłań (chorób wtórnych).
Jedną z nich jest przerost serca. Nadmierne powiększenie serca sprzyja jego niedokrwieniu, gdyż ilość naczyń wieńcowych oplatających serce i doprowadzających do niego krew jest zbyt mała w stosunku do rozrośniętej masy mięśnia sercowego. Pojawia się klasyczny obraz choroby wieńcowej (niedokrwiennej serca) ? patrz poprzednie artykuły.
Innym powikłaniem jest przyspieszona miażdżyca tętnic. Cząsteczki lipidów z większą siłą są ?wtłaczane? w ścianę tętnicy, a później na bazie tych złogów tłuszczowych odkładają się sole wapnia.
Przyspieszona miażdżyca to bardziej kruche naczynia krwionośne, łatwiej ulegające uszkodzeniu. Nie dość, że naczynia są mniej wytrzymałe, to jeszcze działa na nie zwiększona siła ciśnienia krwi, co dodatkowo może ułatwiać ich pęknięcie. Coraz gorsze ukrwienie narządów w wyniku miażdżycy tętnic prowadzić może do zawałów, wylewów krwi do mózgu, niewydolności nerek.
Według danych statystycznych aż połowa osób z nie leczonym nadciśnieniem umiera z powodu zawału serca, 1/3 z powodu udaru mózgu a ok. 10- 15 % z powodu niewydolności nerek.
Nadciśnienie trzeba więc leczyć. O tym w następnym odcinku.
dr n. med. Zbigniew Martyka, Źródło 10/2009

Autor publikuje swoje felietony na łamach Tygodnika Rodzin Katolickich ?Źródło?- www.zrodlo.krakow.pl
Kontakt z Autorem: Przychodnia Lekarska ?Triada? w Tarnowie, ul. Nowy Świat 40, rejestracja od 8.00 do 20.00, tel. 0-14, 622- 39- 22.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>