27 września Światowy Dzień Serca.

Zdrowe serce lepsza praca – pod takim hasłem odbędzie się w Polsce już po raz ósmy Światowy Dzień Serca. Centralne obchody zaplanowano na 27. września we Wrocławiu. Impreza odbywa się w ponad stu krajach, pod patronatem Światowego Stowarzyszenia Serca. Jak powiedział prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Waldemar Banasiak, bardzo wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy jak dużym zagrożeniem są choroby serca.

„Około 50 proc. zawałów występuje u ludzi czynnych zawodowo. Choroby serca traktujemy jako rzecz normalną, dlatego na co dzień się tym nie przejmujemy. Tymczasem głównymi przyczynami zgonów są w naszym kraju nie nowotwory, ale właśnie choroby sercowo-naczyniowe” – mówił lekarz.

Banasiak podkreślił, że głównymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zawału serca są m.in. siedzący tryb życia, palenie tytoniu, nadwaga i otyłość, ale nie jest trudno samemu zadbać o swoje zdrowie. „Nikogo nie namawiamy do tego, żeby zaczął uprawiać triatlon. Zamiast tego proponujemy, żeby codziennie wyjść na 30-minutowy spacer, rzucić palenie i przyjrzeć się swojej diecie, która powinna być urozmaicona oraz z dużą ilością warzyw i owoców” – dodał kardiolog.

Podczas wrocławskich obchodów Światowego Dnia Serca będzie można m.in. wykonać podstawowe badania profilaktyczne np. pomiar cholesterolu czy obliczenie wskaźnika masy ciała. Na najmłodszych będą czekały konkursy z nagrodami, a na specjalnie przygotowanej scenie zaśpiewają m.in. Majka Jeżowska, Mariola Bojarska-Ferenc oraz zespół Łzy. MIC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>