14 lutego to nie tylko Walentynki, ale także Dzień Chorych na Padaczkę.

„Kiedyś dostałam napadu padaczkowego w restauracji. Byłam z moim chłopakiem, wiedział jak się zachować w takiej sytuacji, nie panikował, a ze spokojem pomógł mi przetrwać te chwile – zwierza się Natalia, chora na padaczkę – Dla chorych na epilepsję, miłość równa się zrozumienie. Tylko dzięki niemu możemy normalnie”.
„Zauważ mnie” – pod takim hasłem 14 lutego w godz. 13:00-15:00 w głównych punktach Warszawy chorzy na epilepsję oraz ich rodziny i przyjaciele będą rozdawali specjalne „walentynki” z informacjami o padaczce. Chętni otrzymają naklejki, które będą znakiem solidarności z chorymi.
Akcja powstała z inicjatywy stowarzyszeń pacjentów, m.in. Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę oddział w Sławnie, Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę oddział w Lublinie, Stowarzyszenia Osób Dotkniętych Padaczką i Przyjaciół „Spokojna Głowa”, Fundacji Oli Leśniewskiej oraz portalu Tacyjakja.pl.
„Chcemy, by społeczeństwo zauważyło nas – chorych na padaczkę – mówi Jadwiga Grochowalska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę, oddział w Sławnie – Poprzez akcję chcemy pobudzić do refleksji, że życie to nie tylko piękne, radosne chwile, ale też trudne momenty, w których wyrozumiałość i zwyczajne wsparcie jest niezwykle potrzebne”.
Celem akcji jest także edukacja, jak zachować się w przypadku napadu padaczkowego, gdyż wiele osób niestety nie zna przejawów choroby i nie wie jak zachować się w takiej sytuacji. Chorzy na padaczkę mogą w pełni funkcjonować społecznie, jeśli tylko są odpowiednio leczeni i akceptowani.
„Mamy nadzieję, że w Walentynki ludzie nie utoną w masie serduszek i romantycznych wierszyków, a z sercem włączą się w obchody Dnia Chorych na Padaczkę” – mówi Michał Leśniewski, tata chorej Oli.
W Polsce żyje ok. 400 000 chorych na padaczkę. Epilepsja najczęściej dotyka dzieci. Padaczka jest chorobą przewlekłą.
KONTAKT:
Anna Wolska
PR Kwadrat
tel. kom. +48 606 254 200
e-mail: a.wolska@pr2.pl
Źródło informacji: Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę oddział w Sławnie, Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę oddział w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>