Zrozumieć trzustkę, by wyleczyć cukrzycę!

Czy badania na myszach pozwolą odkryć nowe metody leczenia cukrzycy? Wydzielające insulinę komórki beta trzustki mogą regenerować dzięki komórkom alfa. Do takich wniosków doszli naukowcy ze Szwajcarii. Przedstawili je na łamach pisma ?Nature?. Wyniki ich badań dowodzą, że dojrzała trzustka jest narządem plastycznym, co otwiera drzwi do dalszych poszukiwań nowych sposobów terapii w cukrzycy. Dorosła trzustka jest zbudowana z różnego rodzaju komórek, między innymi komórek beta, które produkują insulinę i komórek alfa produkujących glukagon (zwiększający poziom cukru we krwi).

Pedro Herrera wraz z kolegami z University of Geneva badał myszy, u których komórki beta zniszczono przy pomocy specjalnej toksyny i zaobserwował, że jeżeli na początku utrzyma się je przy życiu podając insulinę, zwierzęta są w stanie wytworzyć nowe komórki beta. Naukowcy wykazali, że większość z nowo powstałych komórek beta pochodzi z komórek alfa, które uległy przeprogramowaniu i zaczęły wydzielać nie tylko glukagon, ale również insulinę.

Pracując nad nowymi sposobami leczenia cukrzycy, nikt dotychczas nie skupiał się na komórkach alfa jako potencjalnym źródle regeneracji komórek beta. Zdaniem autorów pracy w sytuacji kiedy uszkodzeniu ulegną prawie wszystkie komórki beta, tak jak to ma miejsce u chorych na cukrzycę typu 1, prawdopodobnie dochodzi do uruchomienia specjalnych ścieżek sygnałowych i wydzielania cząsteczek umożliwiających regenerację tych komórek. Dokładne zrozumienie tego mechanizmu pozwoliłoby stworzyć być może kolejną metodę leczenia cukrzycy.

PAP/ Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>