Zrozumieć migotanie przedsionków. Inicjatywa badawcza na światową skalę!

Największy na całym świecie do chwili obecnej rejestr przedstawiający pierwszy w historii obraz realnego zagrożenia chorobą migotania przedsionków (AF). Sześcioletni rejestr GARFIELD będzie obejmował 50 000 pacjentów z migotaniem przedsionków na całym świecie.
BARCELONA, Hiszpania, 30 sierpnia /PRNewswire/ – Instytut Badań nad Zakrzepicą (Thrombosis Research Institute – TRI) – charytatywna fundacja i oddział instytutu Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie, ogłosił dziś uruchomienie GARFIELD (Global Anticoagulant Registry in the Field – Światowego Rejestru Środków Przeciwzakrzepowych), innowacyjnej inicjatywy badawczej, mającej na celu zrozumienie zaburzenia migotania przedsionków (AF) na światową skalę. Migotanie przedsionków jest powszechnym zaburzeniem, w którym dwie małe górne komory serca (przedsionki) drżą a nie biją rytmicznie, co może prowadzić do komplikacji zagrażających życiu, w tym udaru.

Rejestr GARFIELD w przyszłości będzie obejmował 50 000 pacjentów z nowo zdiagnozowanym migotaniem przedsionków. Pacjenci ci są także kandydatami do terapii przeciwzakrzepowej, mającej na celu powstrzymanie tworzenia się skrzepów krwi, prowadzących do udaru na przestani ponad sześciu lat. GARFIELD zostanie uruchomiony w 32 krajach Ameryk, Wschodniej i Zachodniej Europy, Azji, Afryki i Australii, a ostatecznie obejmie pacjentów z 1 000 centrów w 50 krajach.

„Zaburzenie migotania przedsionków jest rażąco niedocenione, ale w starzejącym się społeczeństwie, częstotliwość i wpływ tej choroby wciąż wzrasta. Musimy lepiej zrozumieć zaburzenie migotania przedsionków, jeżeli chcemy zacząć zwalczać jego konsekwencje w znaczący sposób – powiedział prof. Ajay Kakkar, dyrektor Instytutu Badań nad Zakrzepicą oraz prof. Wydziału Nauk Chirurgicznych Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie. – GARFIELD jest pierwszym realnym przedsięwzięciem, mającym na celu oszacowanie zaburzenia migotania przedsionków na całym świecie oraz wgląd w to, jak postęp zarówno w antykoagulacji, jak i leczeniu migotania przedsionków może zmniejszyć wpływ tej choroby na pacjentów i systemy opieki zdrowotnej na całym świecie”.

GARFIELD jest pierwszym przyszłym rejestrem, w którym miejsca objęte programem są przypadkowo wybierane, z wyłączeniem miejsc specjalistycznego leczenia migotania przedsionków, co ma na celu zapewnienie realnego wglądu w to, jak leczenie migotania przedsionków jest prowadzone we wszystkich ośrodkach opieki na całym świecie (tj. szpitalach, izbach przyjęć, klinikach leczenia zakrzepicy i ośrodkach opieki ogólnej). W każdym miejscu, kolejny nowo zdiagnozowany pacjent zostanie włączony do rejestru, celem uniknięcia potencjalnych uprzedzeń. Wszyscy pacjenci zostaną na nowo zdiagnozowani pod względem migotania przedsionków oraz kandydatury do długoterminowej terapii przeciwzakrzepowej, lekami z grupy antagonistów witaminy K. Zostaną oni włączeni w zależności od tego czy przejdą odpowiednią terapię, tak że dokładny efekt niepowodzenia obecnego leczenia może zostać właściwie zrozumiany.

Dane są zbierane od ponad sześciu lat i będą one obejmowały następujące elementy: udar krwotoczny mózgu; przemijające napady niedokrwienne mózgu (TIA, lub „mini udary”); skrzepy krwi, mające wpływ na inne obszary ciała; przypadki krwawienia; trwałość terapii (wskaźnik i powód przerwania lub trwania terapii); umieralność oraz kardiologiczne poważne zdarzenia niepożądane.

Wśród pacjentów leczonych terapią przeciwzakrzepową, dodatkowe wyniki będą obejmowały także częstotliwość i synchronizację monitorowania wymaganą przy podawaniu bezpiecznej oraz leczniczej i skutecznej dawki środka przeciwzakrzepowego. Także przy zabiegach wymaganych w przypadku komplikacji, występujących w terapii przeciwzakrzepowej.

GARFIELD obejmuje także dane zdrowotno-ekonomiczne, celem określenia prawdziwych kosztów poniesionych w związku z leczeniem i prowadzeniem badań nad zaburzeniem migotania przedsionków na całym świecie oraz w każdym kraju objętym rejestrem, a także program oceny wyników zgłaszanych przez pacjentów w związku z ich leczeniem. Prowadzenie rejestru jest możliwe dzięki dotacji na badania od Bayer Schering Pharma.

Zaburzenie migotania przedsionków

Jeden procent populacji cierpi na migotanie przedsionków, w tym 4,5 mln ludzi w Unii Europejskiej i 2,2 mln w Stanach Zjednoczonych, którzy cierpią na przewlekłe migotanie przedsionków. Zaburzenie występuje, gdy części przedsionków wysyła nieskoordynowane sygnały elektryczne, które powodują za szybkie i nieregularne pompowanie przez komory, co uniemożliwia całkowite wypompowanie krwi z przedsionków. W wyniku tego, krew może się gromadzić, co prowadzi do zakrzepicy, która jest zabójcą numer jeden zarówno w rozwiniętym, jak i rozwijającym się świecie.

Jeżeli skrzep krwi wydostanie się z lewego przedsionka, może on odłożyć się w tętnicy w innych częściach ciała, szczególnie w mózgu. Skrzep krwi w tętnicy w mózgu prowadzi do udaru. W rzeczywistości, 92% śmiertelnych udarów jest spowodowanych przez zakrzepicę. Ludzie z migotaniem przedsionków są pięć razy bardziej narażeni na udar niż pozostali, ponadto są także narażeni na niewydolność serca, chroniczne zmęczenie i inne problemy związane z rytmem serca.

„Terapia przeciwzakrzepowa może okazać się konieczna w zapobieganiu udarom krwotocznym mózgu, jednak kilku zagrożonych pacjentów prawdopodobnie przejdzie odpowiednią i potencjalnie ratującą życie terapię profilaktyczną. Większość pacjentów cierpiących na migotanie przedsionków to starsi ludzie, a obecnie dostępne środki, leki z grupy antagonistów witaminy K, mogą spowodować nieprzewidywalną antykoagulację wśród tej populacji – powiedział prof. Kakkar. – Dzięki GARFIELD, lepiej zrozumiemy dlaczego niektórzy pacjenci nie otrzymują takich środków zapobiegających udarowi, oraz czy niektóre populacje poddane kuracji reagują na leczenie lepiej niż inne”.

Informacje o Instytucie Badań nad Zakrzepicą (TRI)

TRI jest fundacją prowadzącą badania w wielu dziedzinach, zaangażowaną w badania nad zakrzepicą i powiązanymi chorobami. Składa się ona z dwóch niezależnych, dobroczynnych fundacji z siedzibami w Londynie, Wielka Brytania i w Bangalore, Indie. Celem TRI jest zapewnienie najwyższej jakości badań nad zakrzepicą, wykształcenia i opieki pacjentom oraz rozwój nowych strategii, mających na celu zapobieganie i leczenie zakrzepicy, a tym samym poprawę jakości opieki i klinicznych wyników oraz zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej.

TRI jest oddziałem Instytutu Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie.

Więcej informacji na stronie http://www.tri-london.ac.uk/.

Źródło: Thrombosis Research Institute

KONTAKT:
Christine Meberg
Ogilvy PR Worldwide
tel. +1-212-880-5356

Źródło informacji: PR Newswire

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>