Zrezygnuj z krzesła w pracy w imię zdrowia i dobrej figury.

Pracownicy urzędów i firm, całe dnie uwięzieni za biurkami, powinni zrezygnować z krzeseł i pracować na stojąco dla własnego zdrowia. Jest to również korzystne dla figury – przekonuje ekspert w dziedzinie zdrowia i samopoczucia fizycznego, cytowany na stronie BBC. Zdaniem Johna Buckleya z University of Chester pozycję stojącą podczas pracy w biurze powinien rozważyć każdy, kto po świętach czuje się syty i ociężały. „Nie ma potrzeby tak wiele siedzieć” – przekonuje badacz. Sam używa do pracy starego biurka z lat 40. XX w., którego wysokość pozwala pracować na stojąco. Jak dodaje, również dziś można wykonać na zamówienie podobne biurka pod laptopy, i korzystać z nich przeglądając internet czy pocztę e-mail.
Buckley zapewnia, że rezygnacja z krzeseł na rzecz pozycji stojącej pozwala zmniejszać otyłość i poprawia krążenie. Stanie przez trzy godziny pozwala spalić 144 kalorii – wyliczył. A zatem utrzymanie pozycji stojącej (zamiast siedzącej) przez trzy nadprogramowe godziny dziennie pozwala się pozbyć 3,6 kg tkanki tłuszczowej w skali roku.

„Ludzie w pracy siedzą, to samo potem w samochodzie, a potem rozsiadają się przed telewizorem” – wylicza Buckley. – Tempo ich metabolizmu leci przy tym na łeb na szyję. To nienaturalne. Ludzie są stworzeni do stania i do ruchu”.

Buckley jest członkiem grupy doradzającej wysokim angielskim urzędnikom w kwestiach związanych z przeciwdziałaniem otyłości. Przypomina, że tylko niedawno świat ujrzało przynajmniej kilka raportów ostrzegających przed siedzącym trybem życia w pracy i wolnym czasie. Badanie opublikowane na jesieni dowodziło wyraźnego związku między zbyt długim siedzeniem a zwiększonym ryzykiem cukrzycy. Z kolei autorzy innej pracy ostrzegali, że siedzący tryb życia może się przyczyniać do liczby zgonów nie mniejszej, jak palenie.

Dr Buckley przekonuje, że regularne zmiany pozycji ciała w pracy mogą dawać długotrwałe korzyści. „Niewielkie zmiany zachowania… takie, jak stanie przy biurku, mogą się przełożyć na duże różnice w ogólnym stanie zdrowia” – mówi.

Mistrzem w pracy na stojąco był Ernest Hemingway, w którego pełnej życia prozie odcisnął się ślad tak szczególnego podejścia do procesu twórczego. „Od pisania i podróżowania często bardziej niż horyzonty poszerza ci się tyłek; zresztą ja lubię pisać na stojąco” – informuje Hemingway w jednym z listów w 1950 r. Na stojąco tworzyli też pisarz Vladimir Nabokov i niemiecki filozof Immanuel Kant. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>