Znaleziono białko hamujące sepsę.

Portugalscy uczeni udowodnili, że dzięki hemopeksynie można skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się sepsy w organizmie chorego – poinformował dziennik „Diario de Noticias”.
Badacze z Instytutu Naukowego im. Gulbenkiana w Lizbonie dowiedli, że zastosowanie hemopeksyny chroni organy chorego przed rozprzestrzenianiem się sepsy.
„Białko to pozwala też na skuteczną walkę z tym zakażeniem. Pracujemy już nad lekiem na bazie tej proteiny” – powiedział dr Miguel Soares, kierujący pracami zespołu badawczego.

Według Miguela Soaresa, szereg przeprowadzonych doświadczeń potwierdziło, iż poznanie stanu i jakości grupy hem w czerwonych krwinkach pacjenta może pomóc w określeniu czy „będzie mógł on przeżyć ciężkie zakażenie sepsą”.

„To właśnie grupa hem w czerwonych krwinkach jest odpowiedzialna za hamowanie czynności organów podczas ciężkiego zakażenia sepsą. Dotychczas nie wiedziano o tym, że grupa prostetyczna wyzwalana przez erytrocyty nasila infekcję w organizmie” – poinformował Miguel Soares.

Grupa hem jest chemiczną strukturą odpowiedzialną za transport tlenu przez czerwone ciałka krwi. „Posiada ona atom żelaza. To właśnie on zabija komórki organów pacjenta” – dodał portugalski uczony.

Sepsa jest zespołem ogólnoustrojowej reakcji zapalnej wywołanej zakażeniem. Charakteryzuje się ona nagłym spadkiem ciśnienia krwi u chorego. W swych ciężkich odmianach może prowadzić do zatrzymania funkcji organów pacjenta i jego zgonu.

Z Lizbony Marcin Zatyka

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>