Znaczny spadek zgonów z powodu raka w Wielkiej Brytanii.

Do 2030 r. aż o 17 proc. zmniejszy się w Wielkiej Brytanii liczba zgonów z powodu raka – informuje BBC powołując się na Cancer Research UK. Coraz mniej Brytyjczyków pali papierosy, a jednocześnie poprawia się wczesna wykrywalność i skuteczność leczenia nowotworów. Przewidywany spadek zgonów będzie można uzyskać mimo starzenia się społeczeństwa, bo rak występuje głównie po 65. roku życia. Największy spadek zgonów, aż o 43 proc., zostanie osiągnięty w przypadku raka jajnika u kobiet. Zmniejsza się też umieralność z powodu najczęściej występujących chorób nowotworowych, takich jak rak płuca, piersi u kobiet, jelita grubego oraz prostaty u mężczyzn.

„Przewidujemy w najbliższych dziesięcioleciach spadek umieralności na wiele nowotworów” – podkreśla prof. Peter Sasieni z University of London. Oczywiście, starzenie się społeczeństwa sprawi, że coraz więcej ludzi starszych będzie umierało na raka. Jednak w porównaniu do zgonów z powodu innych schorzeń, śmiertelność chorób nowotworowych będzie się zmniejszać.

W najbliższych dwóch dziesięcioleciach nadal będzie się zwiększać jedynie liczba zgonów z powodu raka wątroby oraz jamy ustnej. Jest to związane z zakażeniami wirusowym zapaleniem wątroby typu C oraz wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego), który zwiększa ryzyko raka szyjki macicy u kobiet, ale może też wywołać raka jamy ustnej u osób uprawiających seks oralny. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>