Zmiany w strukturze mózgu u wcześniaków.

Naukowcy z Uniwersytetu Iowa (USA) zaobserwowali, że u przedwcześnie urodzonych dzieci występują zmiany w strukturze mózgu oraz problemy na tle poznawczym i behawioralnym. Wstępne wyniki analiz amerykańskich badaczy wykazały, iż dzieci, które przyszły na świat pomiędzy 34. a 36. tygodniem ciąży mają mniej istoty białej w mózgu (części odpowiedzialnej za komunikację pomiędzy neuronami) oraz mniejszą powierzchnię wzgórza (regionu integrującego informacje czuciowe i ruchowe) w porównaniu z maluchami, których poród nastąpił zgodnie z planem (w 37-41. tygodniu ciąży).

Stwierdzono ponadto, że wcześniaki znajdują się na niższym poziomie pod względem umiejętności wzrokowo-przestrzennych, posiadają gorszą pamięć wzrokową i wolniej przetwarzają informacje. Według rodziców przejawiają też więcej trudności behawioralnych związanych z nadaktywnością, nieuwagą, sprzeciwianiem się, bądź agresją.

„Wpływ przedwczesnych narodzin na funkcjonowanie mózgu nie został jeszcze do końca zbadany i zwykło się sądzić, że przyjście na świat kilka tygodni wcześniej nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji. Jednak wstępne wyniki naszych badań sugerują, że wcześniaki posiadają odmienną strukturę mózgu i przejawiają ubytki niektórych funkcji poznawczych w porównaniu z dziećmi urodzonymi w terminie” – mówi Jane E. Brumbaugh, współautorka badania, którego wyniki zaprezentowano tegorocznej konferencji Pediatric Academic Societies w Vancouver (Kanada).

W badaniu uczestniczyły dzieci w wieku 7-13 lat, pośród których znajdowało się 32 wcześniaków i 64 dzieci urodzonych w terminie. Zostały one poddane obrazowaniu mózgu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) oraz serii testów sprawdzających umiejętności poznawcze, motoryczne i behawioralne. (PAP)

ooo/ krf/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>