Zmiany klimatu nie służą sercu?

Zmiany klimatu mogą zwiększyć liczbę zgonów z powodu chorób serca – twierdzą eksperci cytowani przez „British Medical Journal”.
Zdaniem specjalistów coraz częściej będziemy wystawieni na ekstremalne ciepło i zimno, co stanie się dodatkowym obciążeniem dla serc. Na przykład spadek dziennej temperatury o 1 stopień Celsjusza w Wielkiej Brytanii ma związek z dwustoma dodatkowymi zawałami serca.
Z kolei fale upałów, takie jak w roku 2003 w Paryżu, sprzyjają zgonom z innych przyczyn sercowych. Wówczas w pierwszej połowie sierpnia temperatury przekroczyły 40 stopni Celsjusza i zmarło ponad 11 000 osób. W tym samym roku 2003 rekordowe temperatury zabiły też dodatkowe 2000 Brytyjczyków. Ryzyko dla życia dotyczy głównie pierwszych dwóch tygodni ekspozycji na ekstremalne ciepło lub zimno i jest największe w przypadku najsłabszych osób starszych i z problemami sercowymi.

Specjaliści z London School of Hygiene & Tropical Medcine przeanalizowali dane dotyczące ponad 84 tys. pacjentów przyjętych do szpitali z zawałem w latach 2003-2006 i porównali wyniki z dziennymi temperaturami w Anglii i Walii. Jak się okazało, spadek średniej dziennej temperatury o 1 stopień był związany ze wzrostem częstości zawałów serca o 2 procent w ciągu 28 dni, nawet latem.

Większość ofiar ma od 70 do ponad 80 lat, ale z jakichś przyczyn mniej narażeni są przyjmujący długotrwale aspirynę. Prawdopodobnie zimno sprzyja zakrzepom, co podnosi ryzyko zawału serca.

Kierujący badaniami Krishnan Bhaskaran przypuszcza, że pomóc mogą proste zalecenia, takie jak doradzanie starszym osobom, by odpowiednio się ubierały i odpowiednio ogrzewały domy. Zimą roku 2008/2009 liczba zgonów w Anglii i Walii wzrosła o niemal 50 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

PAP/ Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>