Zmiana oświetlenia w szpitalach może poprawić zdrowie pacjentów.

Zmiana oświetlenia w szpitalach, tak by było ono zgodne z naturalnymi zmianami natężenia światła, które regulują cykl sen-czuwanie, może pomóc złagodzić u pacjentów zmęczenie i ból – wynika z badań, które publikuje pismo „Journal of Advanced Nursing”. Zdaniem autorów pracy sugeruje ona, że stan zdrowia chorych przebywających w szpitalu można poprawić w prosty sposób.

Większość ludzi czuje się lepiej w dni słoneczne, niż w pochmurne i deszczowe. Z badań wynika, że gdy w ciągu dnia jesteśmy poddani działaniu jasnego światła, przede wszystkim światła słonecznego, to mamy lepszy nastrój i lepiej śpimy w nocy. Warunki panujące w szpitalu różnią się znacznie od tych, do których chorzy są na co dzień przyzwyczajeni i dlatego często nie czują się w nim dobrze i nie mogą spać.

Naukowcy pod kierunkiem dr Esther Bernhofer z Cleveland Clinic (stan Ohio, USA) sprawdzali czy może się do tego przyczyniać sposób oświetlania sal szpitalnych. W tym celu między majem 2011 r. a kwietniem 2012 r. zebrali dane dotyczące 23 kobiet i 17 mężczyzn, którzy trafili do dużego szpitala uniwersyteckiego w USA.

Na 72 godziny (trzy doby) każdemu choremu założono na nadgarstek aktygraf, tj. elektroniczne urządzenie rejestrujące aktywność ruchową oraz światłomierz. W ten sposób pozyskano informacje na temat ich aktywności i snu oraz natężenia światła w salach szpitalnych. Codziennie sprawdzano nastrój pacjentów przy pomocy standardowego testu, a dane na temat odczuwanego przez nich bólu pochodziły z dokumentacji medycznej.

Okazało się, że chorzy byli przeważnie eksponowani na światło o niskim natężeniu przez 24 godziny na dobę. Oznacza to, że w szpitalu nie było – przypominających naturalne – zmian oświetlenia, które są niezbędne do tego, by pomóc organizmowi utrzymać naturalny okołodobowy cykl czuwania i snu, oceniają badacze.

Co więcej, pacjenci spali źle w nocy – sen był krótki (średnio niecałe cztery godziny na noc) i przerywany, mieli też zaburzenia nastroju i odczuwali duże zmęczenie – tym większe im niższe było natężenie światła w ciągu dnia. A im bardziej byli zmęczeni, tym silniejszy ból odczuwali.

Badacze zaobserwowali zarazem, że ekspozycja na silniejsze światło w ciągu dnia wiązała się z mniejszym zmęczeniem i mniejszymi zaburzeniami nastroju u pacjentów z dolegliwościami bólowymi.

Autorzy pracy podkreślają, że ich obserwacje mają charakter wstępny i potrzeba więcej badań, by określić, jakie dokładnie zmiany w oświetleniu sal szpitalnych (w tym optymalna dawka światła w ciągu dnia) mogą przynieść najwięcej korzyści pacjentom. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>