Zmarła dziewczynka, która się nie starzała.

W wieku 20 lat zmarła Brooke Greenberg, dziewczynka która fizycznie i mentalnie pozostała na poziomie 2-letniego dziecka – informuje Reuters. Była fenomenem medycznym, ważyła niewiele ponad 7 kg i miała zaledwie 76 cm wzrostu. Dziewczynka nie rozwijała się, jej ciało niewiele się zmieniało, rosły jej jedynie włosy i paznokcie. Nie potrafiła mówić i sygnalizowała jedynie proste potrzeby. Uśmiechała się jednak gdy była szczęśliwa i bez trudu rozpoznawała swe siostry: Emily, która ma teraz 26 lat, Caitlin (23 lata) oraz Carly (17 lat).

Brooke Greenberg w pierwszych sześciu latach życia często poważnie chorowała, ale lekarzom szczęśliwie udawało się ją wyleczyć, czasami zaskakująco dobrze powracała do zdrowia. Miała wrzody przewodu pokarmowego, które aż siedmiokrotnie spowodowały u niej perforację żołądka (otwartą na zewnątrz żołądka ranę).

W wieku 4 lat na skutek udaru mózgu zapadła w śpiączkę. Jej rodzice Howard i Melanie Greenberg już się z nią żegnali, byli przekonani, że dziewczynka nie przeżyje. Po 14 dniach dowiedzieli się, że nagle się wybudziła. Nie stwierdzono nawet większych uszkodzeń mózgu. Do dziś nie wiadomo, czy miała guza mózgu, który początkowo wykryto badaniami obrazowymi, ale potem w tajemniczy sposób nagle zniknął.

Richard F. Walker, emerytowany specjalista z University of Florida Medical School, badał dziewczynkę od 2. roku życia. Nie wykrył jednak niczego co by wskazywało na to dlaczego nie dojrzewała jak inne dzieci, ani się nie starzała. Nie znalazł również żadnego defektu genetycznego. Stwierdził jedynie, że jej ciało nie rozwija się równomiernie. Miała mleczne zęby, kości takie jak u 10-latki, a mózg pod względem rozwoju jak u co najwyżej dwuletniego dziecka.

Amerykańscy specjalista podejrzewa, że w organizmie Brooke zabrakło „genetycznego dyrygenta”. Z tego powodu jej tkanki i narządy rozwijały się w sposób nieskoordynowany. Jej siostry są jednak w pełni zdrowe.

Z braku lepszego pomysłu lekarze nazwali jej przypadek „syndromem X”. Twierdzą, że przypomina on chorobę filmowego Benjamina Buttona odwracającą proces starzenia się organizmu. Syndrom X na świecie występuje jeszcze u kilkorga innych osób. Wśród nich są 8-letni Gabby Williams z Billings w stanie Montana, który waży zaledwie 5 kg, oraz 29-letni mężczyzna z Florydy z ciałem dziesięciolatka. Osoby dotknięte tym schorzeniem nie starzeją się, ale umierają podobnie jak wszyscy inni ludzie. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>