Zmarł twórca „oleju Lorenza” – ojciec bohatera głośnego filmu.

W wieku 80 lat zmarł Augusto Odone, ojciec Lorenza Odone, bohatera głośnego filmu „Olej Lorenza” z 1992 r. w reżyserii Georgea Millera, z Susan Sarandon i Nickiem Nolte w rolach głównych – informuje „BBCNews”. Augusto, były ekonomista World Bank, wsławił się tym, że nie pogodził się z opinią lekarzy, którzy nie dawali żadnych szans jego synowi, cierpiącemu na nieuleczalną, niszczącą mózg chorobę metaboliczną o nazwie adrenoleukodystrofia (ALD). Zwykle wykrywana jest ona w wielu 5-10 lat, u Lorenzo zdiagnozowano ją w 1984 r. gdy miał 6 lat. Lekarze twierdzili, że Lorenzo nie dożyje wieku dorosłego; z powodu szczególnie agresywnej postaci choroby może umrzeć nawet w ciągu 2 lat.

Augusto Odone wraz z żoną Michael Odone nie chciał bezradnie patrzeć jak choroba niszczy mózg ich syna. Postanowili lepiej poznać jej mechanizm. Wiadomo było, że jest to nieuleczalna choroba genetyczna atakująca mężczyzn z mutacją ABCD1. Objawia się padaczką i niezbornością ruchów (tzw. ataksją), a doprowadza do niej nadmierne gromadzenie się w układzie nerwowym kwasów tłuszczowych o bardzo długich łańcuchach (very long fatty acids, VLFA).

Organizm chorego nie potrafi dostatecznie tych tłuszczów rozkładać i ich usuwać. Małżeństwo Odone zaczęło zatem poszukiwać metody pozwalającej zapobiec gromadzeniu się tych tłuszczów w mózgu chorego.

Augusto przestudiował wszystkie związane z tym doniesienia naukowe z zakresu medycyny i biochemii. Poznał brytyjskiego chemika Don Suddaby, z którym razem testowali różne substancje, aż wpadli na pomysł oleju pozyskiwanego z kwasów oleinowego i erukowego potrafiącego neutralizować kwasy VLFA.

Ojciec Lorenza wypróbował najpierw olej na sobie i członkach najbliższej rodziny, którzy zgodzili się wziąć udział w eksperymencie. Dopiero potem zaczął podawać go synowi, u którego ku zdumieniu lekarzy poziom kwasów VLFA spadł do normalnego poziomu. Preparat od tego czasu nazywany jest „olejem Lorenza”.

Lorenzo Odone wbrew opinii lekarzy dożył wieku dorosłego, zmarł 30 maja 2008 r. w wieku 30 lat, na drugi dzień po swoich urodzinach. Bezpośrednią przyczyna jego śmierci było zachłystowe zapalenia płuc (najprawdopodobniej na skutek powikłania choroby – PAP).

Specjaliści przebadali „olej Lorenza”. Doszli do wniosku, że nie pomaga on dzieciom, u których choroba została już wykryta, ale może skutecznie jej zapobiegać. Z opublikowanych w 2006 r. na łamach „Archives of Neurology” badań lekarzy z Kennedy Krieger Institute w Baltimore, wynika, że u trzech czwartych osób bez objawów choroby hamuje on uszkodzenia mózgu.

W 2000 r. zmarła Michael Odone, wtedy Augusto przeniósł się do Piemontu w północno-zachodnich Włoszech. Przy okazji jego śmierci we Włoszech przypomniano, że w 1996 r. Phil Collins zadedykował Lorenzo jeden ze swoich utworów z albumu „Dance into the Light”. Przy jego powstawaniu uczestniczył sam Lorenzo, który słowa aprobował ruchem brwi. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>