Zmarł światowej sławy polski kompozytor Henryk Mikołaj Górecki!

Jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów Henryk Mikołaj Górecki nie żyje. Autor słynnej III Symfonii „Pieśni żałosnych” zmarł dzisiaj po ciężkiej chorobie w szpitalu Katowicach. 6 grudnia skończyłby 77 lat. Informację o śmierci kompozytora, podaną przez portal gazeta.pl, potwierdziła PAP dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa.
Dowiedz się więcej o Henryku Mikołaju Góreckim
Powiedziała, że w środę razem z innym wybitnym kompozytorem Krzysztofem Pendereckim odwiedziła Góreckiego w szpitalu. – Prof. Penderecki koniecznie chciał się z nim zobaczyć. Staraliśmy się żartować, robić plany na przyszłość. Penderecki obiecał, że będzie dyrygował jego „Beatus vir” – powiedziała Wnuk-Nazarowa.

Henryk Mikołaj Górecki urodził w Czernicy koło Rybnika (Śląskie). Studiował kompozycję u Bolesława Szabelskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (obecnie to Akademia Muzyczna). Był profesorem tej uczelni, w latach 1975-1979 pełnił funkcję rektora.

Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Otrzymał kilkanaście honorowych doktoratów uczelni krajowych i zagranicznych. Światową sławę przyniosła mu skomponowana w 1976 r. III Symfonia „Pieśni żałosnych”, która po wydaniu w Stanach Zjednoczonych osiemnaście lat później osiągnęła wielki sukces komercyjny (ponad milion egzemplarzy sprzedanych na całym świecie).

W latach 80. zaczął tworzyć utwory sakralne o głęboko lirycznym charakterze, zwrócił się też ku korzeniom muzyki polskiej, a szczególnie jej nurtowi ludowemu. W ostatnich latach komponował m.in. dla słynnego amerykańskiego kwartetu smyczkowego Kronos Quartet.

Do najważniejszych utworów Góreckiego należą: „Epitafium”, „Genesis I-III”, „Trzy utwory w dawnym stylu”, „Refren na orkiestrę”, „Muzyka staropolska”, „Ad Matrem”, II Symfonia „Kopernikowska”, „Beatus vir”, „Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową”, „Miserere”, „Recitativa i ariosa – Lerchenmusik”, „Totus Tuus”, I Kwartet smyczkowy „Już się zmierzcha”, II Kwartet smyczkowy „Quasi una fantasia”, „Małe requiem dla pewnej Polki” na fortepian i 13 instrumentów, „Pieśń Rodzin Katyńskich”.

Kompozytor został wyróżniony m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego – najwyższym odznaczeniem papieskim, jakie może otrzymać osoba świecka. To czwarte w hierarchii odznaczenie papieskie, przyznawane za szczególne zasługi dla Kościoła. Górecki jest też laureatem nagrody metropolity katowickiego „Lux ex Silesia” (Światło ze Śląska) oraz honorowym obywatelem Katowic, Rybnika i Bielska-Białej.

W październiku tego roku otrzymał najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego. Uroczystość odbyła się w klinice kardiologicznej w Katowicach-Ochojcu, gdzie Górecki leżał na oddziale intensywnej opieki medycznej. Odznaczenie wręczył mu szef prezydenckiej kancelarii Jacek Michałowski, w obecności żony prezydenta Anny Komorowskiej. Planowano, że uroczystość odbędzie się w Warszawie, jednak ciężka choroba przykutego do łóżka kompozytora przekreśliła te plany.

PAP, www.onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>