Zioło działa lepiej niż standardowy lek.

Tripterygium wilfordii Hook f. (TWH), roślina od dawna stosowana w chińskiej medycynie, jest skuteczniejszym środkiem na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) niż często wybierany przez lekarzy metotreksat (MTX). W ramach studium 207 pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów losowano do 3 grup. Jedna zażywała raz w tygodniu 12,5 mg metotreksatu, druga trzy razy dziennie 20 mg TWH, trzeciej podawano i TWH, i MTX.

Jeśli po 12 tyg. u pacjentów z grupy monoterapeutycznej (1. lub 2.) spadek wskaźnika aktywności choroby w 28 stawach DAS28 (Disease Activity Score in 28 joints) był niższy niż 30%, przenoszono ich do grupy 3.

Skuteczność terapii określano, wyliczając odsetek osób spełniających po 24 tygodniach kryterium ACR50; chodzi o zmniejszenie o co najmniej 50% liczby bolesnych i spuchniętych stawów oraz wartości 3 z 5 parametrów: ogólnej aktywności choroby w ocenie chorego, ogólnej aktywności choroby w ocenie lekarza, natężenia bólu w ocenie chorego, stężenia białka C-reaktywnego (CRP) i stopnia niesprawności.

Wśród 174 osób, które ukończyły studium, ACR50 udało się osiągnąć 55% pacjentów z grupy TWH i 46% chorych z grupy MTX. Największa poprawa nastąpiła jednak w grupie MTX+TWH, gdzie aż 77% badanych osiągnęło ACR50.

Choć wcześniejsze badania wskazywały na potencjalne skutki uboczne winorośli boga piorunów (lei gong teng), bo tak się po mandaryńsku nazywa TWH, autorzy najnowszego raportu z Annals of the Rheumatic Diseases twierdzą, że były one podobne u chorych zażywających TWH oraz MTX i dotyczyły głównie przewodu pokarmowego. W grupach TWH, MTX i MTX+TWH u, odpowiednio, 7, 3 i 5 kobiet wystąpiły nieregularne miesiączki.

Eksperyment, któremu szefował Xuan Zhang, reumatolog z Peking Union Medical College Hospital, ma kilka słabych stron. Po pierwsze, choć do weryfikacji wyników zatrudniono zewnętrznych konsultantów, to i pacjenci, i lekarze wiedzieli, kto trafił do jakiej grupy (studium nie było podwójnie ślepe). Po drugie, badanie trwało zbyt krótko, by stwierdzić, czy choroba została zahamowana, czy objawy jedynie zelżały. Po trzecie, dawka MTX była dostosowana do standardów azjatyckich (w naszym kręgu kulturowym jest ona zazwyczaj wyższa).

Autor: Anna Błońska, www.kopalniawiedzy.pl

Źródło: ABC News

Jedna myśl nt. „Zioło działa lepiej niż standardowy lek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>