Ziewanie jest zaraźliwe także dla psów.

Psy ziewają na widok ziewających ludzi, ale częściej reagują w ten sposób w obecności właścicieli niż obcych osób – informuje o zwyczajach zwierząt domowych czasopismo „PLOS ONE”. Naukowcy z University of Tokyo (Japonia) zaobserwowali, że dla psów, podobnie jak dla ludzi, ziewanie stanowi czynność zaraźliwą, a w przypadku czworonogów jest ponadto przejawem empatii i poczucia przywiązania do właściciela. W trakcie badania zwierzęta przyglądały się ludziom (swoim właścicielom, bądź obcym osobom), którzy ziewali lub jedynie udawali, że ziewają.

Okazało się, że psy częściej reagowały ziewnięciem, jeśli były świadkami prawdziwej, a nie imitowanej czynności ziewania, co upewniło badaczy w tym, iż zwierzęta rzeczywiście „zarażają się” od ludzi.

Naukowcy próbowali też rozstrzygnąć, czy reakcja ziewania u czworonogów występuje z powodu odczuwania przez nie lekkiego stresu, czy jest skutkiem empatii, ponieważ do tej pory wyniki badań pozostawały ze sobą w sprzeczności.

Częstsze ziewanie w obecności właściciela niż obcego człowieka, zasugerowało naukowcom, że opisywana czynność ma swoje podłoże w empatii i jest oznaką przywiązania.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za powyższym wnioskiem był brak zmian w szybkości bicia psich serc, co wykluczyło reakcję związaną z niepokojem.

„Rezultaty naszego badania sugerują, że zaraźliwe ziewanie wśród psów jest przejawem więzi emocjonalnej, podobnie jak w przypadku ludzi” – Teresa Romero, współautorka badania. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>