Zielonogórski naukowiec wśród światowych specjalistów EKG.

Dr Jarosław Piskorski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego został członkiem stowarzyszonym Międzynarodowego Towarzystwa Holterowskiej i Nieinwazyjnej Elektrokardiologii. Dr Piskorski jest jednym z dziewiętnastu naukowców na świecie, którzy dostąpili tego zaszczytu – poinformowała PAP rzeczniczka uczelni, Ewa Sapeńko.
W towarzystwie jest tylko dwóch Polaków – obok Piskorskiego, dr hab. Przemysław Guzik z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Pozostali naukowcy pochodzą z Niemiec, Indii, Malezji, Kanady, Japonii, Finlandii, USA, Chin i Węgier. Członkostwo w tym elitarnym gronie przyznane zostało Polakom za osiągnięcia naukowe, w szczególności za odkrycie asymetrii rytmu serca. Instytut Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego od kilku lat ściśle współpracuje w badaniach naukowych z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu.

„Dr Jarosław Piskorski, w zespole pracującym przy odkryciu nowego zjawiska fizjologicznego, jakim jest asymetria rytmu serca, zajmuje się stroną teoretyczną i obliczeniową prowadzonych badań” – powiedziała Sapeńko.

Jak poinformowała, w instytucie fizyki zielonogórskiej uczelni planowane jest utworzenie dla studentów fizyki, na kierunku fizyka techniczna, nowej specjalności z tytułem zawodowym inżyniera – fizyka medyczna.

Asymetria rytmu serca jest zjawiskiem fizjologicznym odkrytym w 2005 roku i opisanym rok później przez dr. hab. Przemysława Guzika z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i dr Jarosława Piskorskiego z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zjawisko to jest spowodowane odmiennym zachowaniem się zwolnień i przyspieszeń rytmu serca. W prowadzonych od kilku lat badaniach zaobserwowano, że niektóre parametry opisujące asymetrię mogą być przydatne w określeniu ryzyka zgonu u chorych po zawale serca, z niewydolnością serca czy też z podejrzeniem choroby niedokrwiennej serca.

Międzynarodowe Towarzystwo Holterowskiej i Nieinwazyjnej Elektrokardiologii to najważniejsze na świecie towarzystwo naukowe zajmujące się elektrokardiografią holterowską (badanie pozwalające zarejestrować elektryczną czynność serca przez wiele godzin; najczęściej trwa dobę, ale może też trwać kilka dni).

Jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć fizyki w medycynie było opracowanie metody rezonansu magnetycznego, za co w roku 2003 fizyk Sir Peter Mansfield otrzymał nagrodę Nobla z medycyny.

Obecnie fizycy coraz częściej znajdują zatrudnienie w szpitalu, na przykład w pracowniach radiologicznych czy elektrofizjologicznych. Niektóre czynności w szpitalu, z mocy prawa, muszą być wykonane przez fizyka medycznego – w szczególności dotyczy to obliczania dopuszczalnej ekspozycji na promieniowanie jonizujące. MMD
PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>