Zieloni krytykują agencję EFSA za jej opinie w sprawie GMO.

Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności i Pasz – EFSA mająca siedzibę w Parmie Włoszech jest ciałem doradczym i opiniującym unijne decyzje w kwestii bezpieczeństwa żywności w tym GMO. Wielokrotnie była krytykowana za niefrasobliwe działania. Ostatnio EFSA po raz drugi odrzuciła wnioski o długoterminowe badania wpływu na zdrowie przy skarmianiu kukurydzą GMO, co zostało skrytykowane przez Grupę Parlamentarną „Zielonych” – informuje FAMMU/FAPA. Wcześniej EFSA odniosła się negatywnie do długoterminowych badań profesora Seraliniego w których dowodził on, że skarmianie szczurów paszą z kukurydzą GMO powoduje liczne przypadki raka. Wg EFSA doświadczenia profesora były niewystarczającej jakości.

Grupa parlamentarna PE Zielonych- EFA oceniła to stanowisko jako kompilację krytyk pochodzących od naukowców popierających GMO oraz agencji, które dawały zielone światło dla odmian GMO na podstawie niewystarczających oraz tajnych badań przemysłu biotechnologicznego oceniających ryzyko ich stosowania. EFSA nie chce nawet uznać konieczności długoterminowych badań stosowania GMO, które to stanowisko „Zieloni” uważają za nie do przyjęcia.

Parlamentarzyści są też niezadowoleni, że kwestia konfliktu interesów w parmeńskiej instytucji wcale nie poprawiła się.

FAMMU/FAPA , www.portalspozywczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>