Zielona herbata i czekolada chronią mózgi zakażonych wirusem HIV.

Związki chemiczne zawarte w liściach zielonej herbaty i nasionach kakaowca pomagają regenerować mózg z uszkodzeniami neuropoznawczymi u pacjentów z wirusem HIV – informują amerykańscy badacze.
Według naukowców z Johns Hopkins University (USA) epikatechiny – roślinne polifenole występujące naturalnie właśnie w zielonej herbacie i nasionach kakaowca – mogą pomóc w odbudowaniu uszkodzonych części mózgu, a nawet zapobiec komplikacjom neurologicznym, dzięki pobudzaniu organizmu do produkcji białka BDNF (brain-derived neurotrophic factor – czynnik neurotroficzny pochodzenia mózgowego), które jest odpowiedzialne za przetrwanie i powstawanie neuronów w mózgu, w rejonach związanych z uczeniem się, zapamiętywaniem i skomplikowanymi procesami myślowymi.
Wyniki badania, które dają nadzieję na skuteczne leczenie zmian neurologicznych występujących u zakażonych wirusem HIV, zostały opublikowane w „Journal of NeuroVirology”.

Zdrowotne właściwości katechin były znane już od dawna, ale dopiero teraz odkryto, że mogą one przekraczać barierę krew-mózg i wpływać na produkcję białka BDNF.

Być może dzięki temu będzie możliwe rozwinięcie nowych metod leczenia uszkodzeń neuropoznawczych u pacjentów z wirusem HIV, u których ilość białek BDNF jest niższa niż u osób zdrowych.

„Dzięki prostszej strukturze i efektywniejszym możliwościom przekraczania bariery krew-mózg, epikatechiny mogą być najlepszymi kandydatami do leczenia chorób neurodegeneracyjnych. Włączają się w to również zaburzenia poznawcze związane z obecnością wirusa HIV” – podsumowują autorzy badania. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>