Zielona herbata chroni przed chorobą Alzheimera?

Regularne picie zielonej herbaty chroni mózg przed Alzheimerem i innymi formami starczej demencji – twierdzą naukowcy z Newcastle i Dundee, których ustalenia zamieszcza publikacja „Phytomedicine”. Inną zaletą herbaty, którą upowszechniono w starożytnych Chinach, jest ochrona organizmu przed chorobą nowotworową. Zielona herbata spowalnia rozrastanie się komórek rakowych. Badania naukowców z uniwersytetu w Newcastle prowadzone we współpracy ze szkockim instytutem badań nad uprawami zbóż z Dundee miały na celu ustalenie, czy zdrowotne właściwości zielonej herbaty zaobserwowane po jej świeżym zaparzeniu działają po jej przetrawieniu przez organizm. Wynik okazał się pozytywny. ? Organizm przyswaja sobie zieloną herbatę dzięki enzymom w jelicie. Substancje chemiczne wytwarzane w procesie trawienia są bardziej skuteczne przeciw czynnikom pobudzającym rozwój choroby Alzheimera niż zielona herbata w nieprzetrawionej postaci ? wskazuje dr Ed Okello, zaangażowany w badania.

Wcześniejsze badania wykazały, iż polifenole ? organiczne związki z grupy fenoli występujące w czarnej i zielonej herbacie ? wiążą się z toksycznymi składnikami chroniąc komórki mózgowe. Po wchłonięciu przez organizm polifenole rozkładają się wytwarzając mieszankę związków i to właśnie one były tematem badań naukowców z Newcastle i Dundee.

Wiele polifenoli wykazuje silne działanie przeciwutleniające i zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych chorób.

PAP, Onet.pl/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>