Zielona Góra: pseudoefedryna bez recepty.

Niektóre leki bez recepty stosowane w leczeniu przeziębienia są oparte na bazie pseudoefedryny i efedryny – pochodnych amfetaminy. Powodują one silne doznania euforyczne, halucynacje lub otępienie. Takie ich działanie sprawia, że popyt na nie gwałtownie rośnie.
Farmaceutka z zielonogórskiej apteki nie ukrywa, że młodzi ludzie przychodzą po takie specyfiki nawet kilka razy dziennie. Nie są chorzy, kupują, żeby „lepiej się poczuć”. Problem istnieje od kilku lat. Aptekarze oceniają, że skala zjawiska w Zielonej Górze jest znaczna, swego czasu miasto było nazywane „zagłębiem sudafedowym”. Farmaceuci nie mogą odmówić sprzedaży leku, jeśli nie jest on na receptę. Chodzi m.in. o acatar, thiocodin, acodin i sudafed. Sięgają po nie najczęściej uczniowie i studenci, szczególnie przed egzaminami, ale także młodzi ludzie, którzy nie radzą sobie z problemami w pracy i w domu. Mają najczęściej od 17 do 28 lat.

W 2011 r. pojawiła się propozycja wprowadzenia do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przepisu ograniczającego zakup pseudoefedryny – można byłoby nabyć jednorazowo jedynie 720 miligramów substancji.

Propozycja ta była efektem zmian w czeskim prawie, które ograniczało sprzedaż leków z pseudoefedryną do 900 mg, zobowiązując jednocześnie klientów aptek do legitymowania się dowodem osobistym podczas zakupu. Wówczas kurierzy, trudniący się wykupowaniem leków na katar w gigantycznych ilościach, przenieśli się do Polski, głównie do jej południowych województw.

Prawo dotyczące pseudoefedryny różni się w poszczególnych krajach. W Meksyku substancja ta jest zakazana. W USA, aby kupić lek z pseudoefedryną trzeba okazać dokument potwierdzający tożsamość. Wielka Brytania pozwala na jednorazową sprzedaż do 720 mg. Australia i Nowa Zelandia prowadzą sprzedaż pseudoefedryny wyłącznie na receptę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>