Zidentyfikowano receptory węchowe w płucach.

Komórki rejestrujące bodźce zapachowe znajdują się nie tylko w nabłonku węchowym nosa, ale także w drogach oddechowych człowieka – informuje „American Journal of Respiratory Cell and Molecular Biology”. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis oraz Uniwersytetu Iowa (USA) odkryli nowy rodzaj receptorów węchowych, które są umiejscowione na błonach komórek neuroendokrynnych w płucach.

Nowe jednostki nazwano płucnymi komórkami neuroendokrynnymi (pulmonary neuroendocrine cells – PNECs).

W przeciwieństwie do receptorów węchowych w błonie śluzowej nosa, PNECs nie przesyłają sygnałów do mózgu w celu identyfikacji zapachu, lecz przy zetknięciu z bodźcem węchowym uwalniają hormony, które powodują kurczenie się dróg oddechowych i wywołują kaszel.

Zadaniem PNECs jest jak najszybsze pozbycie się z organizmu drażniących lub toksycznych substancji.

Badacze przypuszczają, że nadwrażliwość płucnych komórek neuroendokrynnych może mieć ścisły związek z powstawaniem chorób układu oddechowego, np. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, czy astmy.

„Kiedy ludzie z chorobą układu oddechowego doświadczają patologicznej reakcji na zapachy, jest ona zazwyczaj szybka i gwałtowna. Pacjenci nagle zatykają się i nie mogą oddychać. Te komórki mogą wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje” – mówi Yehuda Ben-Shahar.

Zaobserwowano, że pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc mają więcej płucnych komórek neuroendokrynnych w drogach oddechowych niż osoby zdrowe.

Naukowcy mają nadzieję, że opracowanie metody blokowania PNECs mogłoby pomóc w leczeniu chorób oddechowych, zapobieganiu atakom i ograniczeniu przyjmowanych medykamentów. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>