Zidentyfikowano gen satysfakcji małżeńskiej

Gen regulujący wydzielanie serotoniny pozwala przewidzieć, do jakiego stopnia nasze emocje wpływają na relacje z innymi ludźmi – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie „Emotion”. Naukowcy z University of California w Berkeley (USA) twierdzą, że posiadacze specyficznego wariantu genu o nazwie 5-HTTLPR przywiązują do atmosfery panującej w małżeństwie większą wagę niż pozostałe osoby.

Odczuwają oni ogromną satysfakcję i radość, gdy mają do czynienia z pozytywnym klimatem emocjonalnym w związku, ale równocześnie są dużo bardziej nieszczęśliwi, jeśli w małżeństwie pojawia się kumulacja negatywnych emocji.

„Zawsze stanowiło tajemnicę, dlaczego niektórzy małżonkowie są tak skupieni na klimacie emocjonalnym w małżeństwie, a inni prawie go nie zauważają. Wyniki naszych badań genetycznych pozwalają zrozumieć, co sprawia, że różni ludzie przykładają różną wagę do emocji w związku” – mówi prof. Robert W. Levenson.

Badacze od 1989 r. śledzili dzieje 156 par, co 5 lat zapraszając je na uczelnię, dzięki czemu mogli ocenić poziom ich satysfakcji małżeńskiej i zaobserwować jakość ich wzajemnych interakcji, bazując na mimice twarzy, języku ciała, tonie głosu i temacie rozmowy.

Niedawno od 125 uczestników badania udało się uzyskać próbki DNA i zbadać, czy istnieje jakikolwiek związek między genotypem człowieka, a poziomem satysfakcji z małżeństwa.

Okazało się, że 17 proc. badanych było posiadaczami specyficznego wariantu genu 5-HTTLPR, który silnie korelował z zadowoleniem ze związku, gdyż zwiększał podatność na wpływy emocjonalne.

„Takie osoby są jak kwiaty cieplarniane – rozkwitają w małżeństwie, gdy panuje dobry klimat emocjonalny i więdną, gdy jest zły” – obrazuje sytuację Claudia M. Haase, współautorka badania. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>