Zestresowany policjant bardziej podatny na depresję.

Stres związany z pracą policjanta poważnie odbija się na zdrowiu psychicznym stróżów prawa – dowodzą badania, o których informuje „Journal of Criminal Justice and Behavior”.

Z ankiety przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu Columbia wynika, że za najważniejsze czynniki powodujące stres policjanci uważają wydarzenia krytyczne (np. śmierć kolegi czy zarzut popełnienia wykroczenia służbowego), dyskryminację oraz brak zaufania i porozumienia w miejscu pracy.
Okazało się też, że odczuwany przez policjantów stres ma bezpośredni związek z zaburzeniami zdrowia psychicznego i może prowadzić do depresji lub agresji w stosunku do otoczenia, w tym przemocy domowej.

Uwagę naukowców zwrócił też brak stosowania przez policjantów odpowiednich metod radzenia sobie ze stresem.

„Policjanci, którzy jako metodę radzenia sobie ze stresem obrali strategię unikania 14 razy częściej odczuwali niepokój i ponad 9 razy częściej doświadczali wypalenia zawodowego” – mówi prowadząca badania dr Robyn Gershon z Uniwersytetu Columbia. KOC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>