Zespół napięcia przedmiesiączkowego może zwiastować problemy z pamięcią.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego nie zapowiada, że w okresie menopauzy kobieta będzie doświadczała uderzeń gorąca, jednak może zwiastować większe nasilenie innych objawów, takich jak problemy z pamięcią i koncentracją – informuje pismo „Menopause”. Badania naukowców z Uniwersytetu Helsińskiego i Ośrodka Badawczego Folkhälsan w Finlandii sugerują, że istnieje związek pomiędzy zespołem napięcia przedmiesiączkowego a gorszą jakością życia po menopauzie.

W badaniach wzięło udział 120 zdrowych kobiet po przekwitaniu, które nie stosowały terapii hormonalnej. Wypełniły one kwestionariusze dotyczące objawów doświadczanych przed menopauzą oraz obecnego stanu zdrowia. Część z pań prowadziło również dziennik, w którym odnotowywały wszystkie uderzenia gorąca oraz ich nasilenie.

Niemal 90 proc. kobiet przyznało, że w przeszłości cierpiało na zespół napięcia przedmiesiączkowego. W przypadku połowy z nich objawy wówczas występujące utrudniały pracę oraz funkcjonowanie społeczne. Około 40 proc. kobiet określiło swój zespół napięcia przedmiesiączkowego jako umiarkowany lub silny.

Po przeanalizowaniu kwestionariuszy naukowcy stwierdzili, że uderzenia gorąca i ich nasilenie nie miały związku z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Zauważono natomiast związek z depresją, zaburzeniami snu, uczuciem mniejszej atrakcyjności, a zwłaszcza z problemami z pamięcią i koncentracją.

Dalsze badania mają pomóc ustalić czy zespół napięcia przedmiesiączkowego i wymienione objawy mogą mieć wspólną przyczynę, jak mechanizm genetyczny czy zmiana w obrębie autonomicznego układu nerwowego.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>