Zespół chronicznego zmęczenia nie ma podłoża wirusowego.

Badania wykazały, że zespół chronicznego zmęczenia, na który cierpi około miliona mieszkańców USA, nie jest związany z obecnością wcześniej obwinianego wirusa – informuje serwis EurekAlert.
Zespół chronicznego zmęczenia objawia się częstymi bólami głowy i mięśni, a także problemami z pamięcią i koncentracją. Etiologia tej choroby od dawna intrygowała naukowców, jednak do tej pory stanowi ona zagadkę. W 2009 roku na łamach tygodnika „Science” ukazał się artykuł mówiący o związku zespołu chronicznego zmęczenia z XMRV (xenotropic murine leukemia virus-related virus), mało jeszcze znanym retrowirusem, który ma związek z rakiem prostaty.
Ze względu na to że pacjenci, u których zdiagnozowano zespół chronicznego zmęczenia, często mają objawy wskazujące na obecność wirusa, wielu badaczy uznało to wyjaśnienie za prawdopodobne.

„Kolejne badania prowadzone w różnych laboratoriach nie wykryły jednak XMRV u osób z zespołem chronicznego zmęczenia; zarzucano im jednak, że analizowały zbyt małą grupę pacjentów. Przy braku jednoznacznych dowodów wiele osób wciąż uważa, że wirus jest odpowiedzialny za chorobę, a niektórzy lekarze przepisują nawet leki antyretrowirusowe” – piszą naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych.

By rozwiać wątpliwości naukowcy przeprowadzili badania w grupie 293 osób, z których połowa cierpiała na zespół chronicznego zmęczenia. Pacjenci mieli od 18 do 70 lat i nigdy nie zdiagnozowano u nich innego zaburzenia natury neurologicznej lub psychicznej. Analiza próbek krwi nie wykazała obecności XMRV. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>