Zdumiewające efekty przeszczepu twarzy u Dallasa Wiensa.

Zdumiewające efekty dał przeprowadzony w 2011 r. przeszczep twarzy u Dallasa Wiensa – pisze AP. Przyjęła się ona znacznie lepiej niż można było tego oczekiwać – stwierdzili chirurdzy na konferencji w Chicago. Badania obrazowe wykazały, że u Amerykanina powstała sieć nowych naczyń krwionośnych, która połączyła przeszczepioną tkanką z jego własną, zapewniając lepsze jej ukrwienie.

Dziennikarze mogli się o tym przekonać na konferencji prasowej podczas obrad dorocznego kongresu Radiological Society of North America. 28-letni Dallas Wiens pojawił się na niej wraz ze swą trzydziestoletnią partnerką Jamie Nash, która przed trzema laty uległa ciężkiemu wypadkowi samochodowemu, a jej ciało zostało poparzone w 70 proc. Doszło do tego po tym gdy, siedząc za kierownicą próbowała wysłać SMS-a. Poznali się podczas terapii dla osób po poważnych poparzeniach.

Wiens stracił twarz i wzrok w 2008 r. podczas malowania budynku kościoła. Dotknął wtedy linii wysokiego napięcia, co spaliło mu całą twarz.

Przeszczep twarzy, który trwał ponad 15 godzin, przeprowadzono u niego w marcu 2011 r. w Brigham and Woman’s Hospital. Chirurdzy pod kierunkiem dra Bohdana Pomahaca pobrali całą twarz od dawcy, którego nazwiska nie ujawniono, a następnie wszczepili ją Wiensowi nowy nos, usta, skórę twarzy oraz znajdujące się pod nią mięśnie i nerwy.

Podczas konferencji prasowej poinformowano, że po roku od zabiegu w twarzy Wiensa wytworzyły się nowe naczynia krwionośne. Zbadano również dwóch innych pacjentów, którym również w 2011 r. w szpitalu w Brigham przeszczepiono całą twarz. U nich również wykryto w tkankach twarzy nowe naczynia krwionośne.

Dr Frank Rybicki, radiolog z Brigham and Woman’s Hospital, twierdzi, że nowe naczynia krwionośne zwykle powstają po różnych transplantacjach, ale po raz pierwszy się to zdarzyło w przypadku pełnego przeszczepu twarzy.

Wiens i Nash mieszkają razem z jego 6-letnią córką oraz jej dwojgiem dzieci. Jak twierdzi Wiens, ona zastępuje mu oczy, z kolei on pomaga jej w czynnościach, których nie jest w stanie ona wykonać z powodu licznych blizn na ciele krępujących jej ruchy.

Nash założyła fundację, która stara się uświadomić jak niebezpieczne jest pisanie SMA-ów podczas prowadzenia samochodu.

Od 2005 r. przeprowadzono na świecie około 30 operacji przeszczepu twarzy. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>