Zdolności werbalne i alkohol idą ze sobą w parze.

Dobrze rozwinięte umiejętności językowe w dzieciństwie są związane z częstszym upijaniem się w wieku nastoletnim i dorosłym – informuje czasopismo „Alkoholism: Clinical & Experimental Research”. Naukowcy z University of Helsinki (Finlandia) i Emory University (USA) doszli do wniosku, że wysokie zdolności werbalne, przejawiające się we wczesnym opanowaniu czynności mówienia i czytania oraz dużej ekspresji językowej obserwowanej w szkole, korelują z częstszym sięganiem po alkohol i doprowadzaniem się do stanu upojenia wśród młodzieży.

Wyniki badania wskazują również na to, że nastolatki i młodzi dorośli utalentowani pod względem językowym posiadają więcej przyjaciół pijących alkohol i zazwyczaj osiągają wysokie wyniki na skali mierzącej cechę temperamentu, jaką jest „poszukiwanie wrażeń”. Badacze sądzą, iż te właściwości mogą choć po części wyjaśniać tendencję do częstego upijania się.

„Jednak pomimo, że nastolatki z wysokimi zdolnościami poznawczymi i językowymi mogą wcześniej sięgać po alkohol niż ich mniej uzdolnieni rówieśnicy, udowodniono, iż duże zdolności intelektualne są niejako czynnikiem chroniącym przed poważnymi problemami z alkoholem i innymi substancjami w wieku dorosłym” – podkreśla Antti Latvala, współautor badania.

Do tej pory przeprowadzono już wiele badań na temat związku między zdolnościami poznawczymi a upodobaniem do alkoholu. Ich rezultaty są niejednoznaczne.

Niektóre sugerują, że niskie zdolności poznawcze w wieku nastoletnim wiążą się z częstszymi przypadkami zranień i śmierci na skutek upojenia alkoholowego. Inne wskazują na istnienie korelacji między wysokimi zdolnościami poznawczymi i umiejętnościami werbalnymi w dzieciństwie a wczesnym eksperymentowaniem z procentami.

Naukowcy przyznają, że związek między zdolnościami poznawczymi a skłonnością do picia alkoholu jest skomplikowany i wymaga dokładniejszego zbadania. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>