Zdjęcia płuc palacza chorego na raka na paczkach papierosów!


Wciąż bardzo wielu Polaków pali papierosy! W Krakowie odbyło się Międzynarodowe Seminarium Antynikotynowe Smokefree Europe”. Około 9,5 mln Polaków pali papierosy. Specjaliści stwierdzili, że jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji i ryzyka zachorowań, jakie niesie ze sobą palenie papierosów…..

Centrum Onkologii w Warszawie podaje, że papierosy pali w Polsce codziennie: ok. 38 procent mężczyzn, 25 procent kobiet.Jednak u mężczyzn obserwuje się powolną tendencję spadkową. Z kolei ilość palących kobiet od lat się nie zmienia. Coraz rzadziej zaczynają palić młode kobiety. Palą częściej 40, 50 i 60-latki. Jest tak pewnie dlatego, że kiedy te kobiety sięgały po raz pierwszy po papierosy palenie było bardziej akceptowalne w społeczeństwie, a teraz nie mogą rzucić nałogu. Również trzykrotnie więcej palaczy jest wśród ludzi gorzej wykształconych i biedniejszych niż wśród osób bogatszych. W Polsce przeciętny palacz to osoba, która sięga po papierosy średnio od 20 lat i wypala od 15 do 18 papierosów dziennie. 15 procent mężczyzn i 10 procent kobiet jest uzależnionych od nikotyny. Ok. 7-8 procent wręcz wstaje w nocy, by zapalić.Specjaliści twierdzą, że rzuceniu palenia sprzyjają: bariery prawne (m.in. zakaz palenia w miejscach publicznych), brak społecznej akceptacji dla tego nałogu. Potrzeby każdego kto chce rzucić ten nałóg są następujące: dobry powód, determinacja, ustalenie z lekarzem właściwej metody, wsparcie rodziny i przyjaciół. Na seminarium podkreślano, że pomocne i skuteczne okazało się wprowadzenie na paczkach papierosów większych napisów ostrzegających o skutkach palenia. Dzięki temu ok. 3-4 proc. Polaków rzuciło palenie, a ok. 16 proc. próbuje rozstać się z nałogiem lub choćby go kontrolować. Unia Europejska zastanawia się nad wprowadzeniem na paczkach papierosów zdjęć, np. płuc palacza chorego na raka. W seminarium antynikotynowym w Krakowie uczestniczyło 21 młodych ludzi z Hiszpanii, Polski, Rumunii i Węgier. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie „Manko”, które działa na Akademii Ekonomicznej w Krakowie.
Źródło: Polska Agencja Prasowa
Czy Państwa zdaniem taka szokująca propozycja umieszczenia na na paczkach papierosów zdjęcia rtg płuc palacza chorego na raka, przyczyni się do zmniejszenia liczby nowych palaczy? Proszę o Państwa opinie na ten temat! Można pisac pod adresem : jroik@manpol.net , Jacek Roik,

26 myśli nt. „Zdjęcia płuc palacza chorego na raka na paczkach papierosów!

 1. Widziałam takie rzeczy na opakowaniach papierosów w Brazylii. Nawet gorsze, bo zdjęcia chorych noworodków matek palących. Niestety na nikim nie robi to wrażenia. Myślę, że sukces jest w motywacji i edukacji. A ciekawa jestem opinii Pana Doktora na temat preparatu tabex – ostatnio powrócił na nasz rynek.

 2. Jak rzucić palenie? Łatwo i przyjemnie!!! :) zachęcam do zapoznania się z metodą p. Allana Carr. Jest niestety słabo znana, a działa niesamowicie! Naprawdę warto spróbować!
  Metody „na straszaka” (czyli mdz. in. zdjęcia płuc…), „siłą woli” czy wszelkie plastry i tabletki są jakąś wielką pomyłką i nie wiem komu tak naprawdę pomagają – bo po nich wraca się do palenia po jakimś czasie. Próbowałam, wiem. Jeśli ktoś naprawdę chce rzucić palenie i jest tego pewien, powinien rozejrzeć się za książką pana Carr, a nie łudzić, że czytanie po raz milionowy o raku krtani coś zmieni.

 3. Naprawdę byłam palaczem przez wiele lat ,nałogowym .rzuciłam 10 lat temu ale przytylam 10 kg. najpierw postanowiłam tylko 1 dzień nie palić,było to bardzo trudne.Gdy sie udało postanowiłam jeszcze jeden dzień ,bez papierosow.Gdy doszlo do trzech dni nie palenia ,pomyślałam ze tego ogromnego trudu 3 dniowego nie mogę zmarnować.Papierosow miałam nakupione na rok pochowane w domu.Nosiłam je cały czas też w torebce .Myślałam :mam je mogę zapalić kiedy chce ale właśnie nie zapalę dlatego że mogę .Do dziś nie wzięłam papierosa do ust . Teraz nie noszę ich i ogromnie mi śmierdzą ,mąż palacz ,walczę z nim ale to daremne.

 4. Rozpaczam z powodu, że tak delikatnie nasi WODZOWIE od papierosów,postępują z palaczami papierosów i tytoniu w fajkach.Powinny być publikowane zdjęcia gnijących dziąseł, języków,płuc i innych organów ludzkiego ciała o kóre każdy choć trochę myślący człowiek powinien dbać od dziecka do póżnej starości, a więc szanować naturę.
  Pytam Wodzów Kkeju, jle złotówek płacimy za leczenie palaczy- chorych na własne życzenie.

 5. moim zdaniem to bardzo dobry pomysł ….właśnie jestem w trakcie rzucania palenia…ostatnio oglądałam płuca palacza i to wywołało u mnie jeszcze większą chęć pozbycia się nałogu…takie zdjęcia powinny być wprowadzone jak najszybciej :)

 6. Paliłam od momentu skończenia szkoły podstawowej około17 lat, teraz jestem szczęśliwa,że nie palę.Miłość przyszłego męża jeszcze mnie umocniła w tym,że nie palę, nie musiałam żadnych środków zażywać od po prostu powiedziałam ,że w końcu nie będę zatruwała sobie życia , córce no i mojej miłości.Pamiętajmy zdrowie jest najważniejsze.Powodzenia w rzucaniu nałogu.

 7. Allana Carr niezwykły facet jego książka i poradnie, jestem tydzień po przeczytaniu książki- nie palę, mój mąż był mądrzejszy przecztał ją 1,5 roku temu -nie pali dałam ksiażkę siostrze po przeczytaniu -36 godzin bez papierosa następna w kolejce jest moja ciotka pali od 30 lat ale jestem pewna że po przeczytaniu rzuci-ludzie naprawdę warto to działa ta książka powinna być dostępna już u lekarza pierwszego kontaktu po szpitale i poradnie pulmonologiczne!Jeżeli chociaż jedna osoba po przeczytaniu rzuci palenie będę naprawdę szczęśliwa-jeżel Wam się uda podajcie szczęście dalej:) powdzenia

 8. niestety zdjecie pluc osoby palacej pewnie nic nie zdziala ale widok na zywo umierajacego czlowieka na raka pewnie tak na mnie zrobilo ,nie pale obiecalam ze nigdy nie zapale mojemu sp.tacie .palenie jest przyjemnoscia ale smierc przez palenie jest wielkim cierpieniem.sami wyciagnijcie wnioski

 9. Jak rzucić palenie?

  Moja mama chorowała na raka płuc. Spedziłam z nią dwa lata co jakiś czas odwiedzając klinikę onkologii. To co zobaczyłam na izbie przyjęć…bardzo chorzy ludzie i młodzi i starsi, każdy z nadzieją, że może to właśnie dziś lekarz powie dobre slowo, że może jeszcze kilka dni wiecej!!! itd.
  Trzy lata temu moja kochana mamusia zmarła a ja rzuciłam palenie i jestem z siebie dumna, bo nie będę niewolnikiem śmierdzących fajek!
  Dziś jak widzę idącą z wózkiem młodą mauśkę, która pali fajkę, to jest to dla mnie straszny widok, bo już wyobrażam sobie ten zadymiony pokój w którym przebywa ona i jej dziecko.
  Postarajcie się nie palić przez kilka godzin i powąchać popielniczkę pełną papierosów….to naprawdę działa :) ja tak robiłam i sie udało :)
  Powodzenia!

 10. Panie Stanisławie! Palacze nie pala na wlasne zyczenie! Palacze pala bo musza, bo sa uzaleznieni, palacze pala bo potrzebuja dostarczyc cialu dawke nikotyny, palacze to narkomani, tacy jak ci zazywajacy heroine, tylko ze heroina jest nielegalna, a na papierosy zezwala i na papierosach zarabia panstwo. Stad palaczy traktuje sie gorzej niz heroinistow. „Palacz sie truje na wlasne zyczenie”, „Wstretny palacz”, ale „Biedny narkoman, potrzebuje pomocy”. PALACZE TEZ POTRZEBUJA POMOCY. PALACZE TEZ SA BIEDNYMI LUDZMI, NIEWOLNIKAMI NIKOTYNY I SUBSTANCJI SMOLISTYCH, PALACZE ZAMYKAJA OCZY NA CHOROBY SPOWODOWANE PALENIEM, BO NIEZALEZNIE OD SZKODLIWOSCI PAPIEROSOW, SA ZMUSZENI DO ZAPALENIA PRZEZ ICH NALOG. Wlasnie dlatego palenie nazywamy nalogiem, a nie np. zwyczajem.
  Nie pale od tygodnia (mam 28 lat, palilam po paczce dziennie przez 9 lat). Ciesze sie niezmiernie z kazdego „Jestem z Ciebie dumny/a”, szukam wsparcia na forach dla rzucajacych palenie, potrzebuje potwierdzenia, utwierdzenia sie w slusznosci mojej decyzji, oparcia, zeby wytrzymac jeszcze dwa tygodnie, po ktorych bede juz zupelnie WOLNA, a przestane byc biedna palaczka, ktora sie truje, bo nie potrafi inaczej. Probuje sobie udowodnic, ze potrafie. Mam zal do panstwa za legalnosc tytoniu, za to ze tak latwo mi bylo zaczac. Mam zal do kioskarza, ktory sprzedawal mi papierosy (dla rodzicow), gdy bylam jeszcze nieletnia. Mam zal do rodzicow za to, ze dali mi zly przyklad. Mam zal do siebie samej za to, ze udowadniam sobie, ze jednak mam silna wole dopiero teraz, za siodmym podejsciem do rzucenia palenia. I czuje wielka ulge, bo wiem, ze tym razem odniose (odnosze) sukces.

 11. ja też mam identyczna sytuacje od 17 lat pale nałogowo bardzo trudno przestac i tez 9 rok już jet chce bardzo uwolnić sie szukam wszelkich sposobów dzisiaj narazie wypaliłam 1,05 papierosa i bede walczyc aby to było ostatnie mam tez pretensje że tak naprawde nikt nie bronił bo uważali że jeszcze gożej ale ja uważam ze to nie prawda takim sposobem gdzie wiecej miejsc jest zabronionym czesto nie chce sie wychodzić gdzieś daleko od domu zeby zapalić tym sposobem człowiek młody sie nie uzależni a jesze stwierdzi że nie ma sensu RODZICE broncie swoich młodych dzieci nie pozwólcie im za wszelką cene nie każcie bo to okropne to nie prawda że zakazany owoc najlepiej smakuje gdy sie wciągna bedzie im cieżko pomóc życze powodzenia

 12. Witam !Po 20 latach palenia NARESZCIE WOLNA !!!:)
  Nie pale juz rok !rok bez śmierdzącej fajki,bez kaszlu grużlika,bez żółtych palców,bez cuchnących włosów itp itd
  Pierwsze 3 miesiace to jak wyjęte z życiorysu ale nikt nie obiecywał sielanki -nie przespane noce ,senne koszmary ,walka z samym sobą ale warto WARTOOOOOO!!!!!!!!!!pomogły mi gumy nikotynowe i plastry …Uwierzcie mi,ze chec zapalenia jest nawet dzis ale jest to już inna chęc jak np ochota naaaa np kebab lub ochota na inny rarytasik i zwyczajnie odpędzam tę myśl i po minucie o niej zapominam bo JUZ NIE JEST TAK SILNA I NIE RZĄDZI JUZ MOIM UMYSŁEM ..
  JESTEM WOLNAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA :) :)

 13. Paliłem papierosy przez 40 lat. Zaczynałem od „SPORTÓW” po 3,50 zł za paczkę, a skończyłem na „MARSACH”. Dziennie wypalałem od 1 do 2 paczek. W sierpniu 2010r. przez 2 tygodnie byłem pacjentem Szpitala w Poznaniu na Przybyszewskiego bez związku z papierosami. W dniu wyjścia ze szpitala, lekarz Pan Maciej mimo woli zauważył w karcie przebiegu leczenia „ma pan nieciekawy jeden z wyników” bo pali pan za dużo papierosów. Nie powiedział który to wynik, a ja nie zapytałem. Jego spostrzeżenie nie dawało mi spokoju. Tak się jakoś złożyło, że 5 października 2010r. od rana nie miałem w mieszkaniu ani jednego papierosa. Do najbliższego sklepu mam 5 minut drogi. Najtrudniej było wytrzymać pierwsze trzy dni, a następne dni to już zadowolenie z samego siebie co było i jest motywacją niepalenia do nadal. Może to bałwochwalstwo, ale dla takiej sprawy warto.
  Mój sposób na rzucenie palenia:
  NIE KUPUJ RANO PAPIEROSÓW

 14. ja szukam kogos kto da mi dobrol rade,jak sobie poradzic z nalogiem,bo prubuje zucic to swinstwo,biore od 2 tygodni tabletki „Champix”i dzisiaj jest moj pierwszy dzien ze nic nie zapalilam–jestem z siebie bardzo dumna.Potszebuje z kims kto ma doswiadczenie,i moze mi pomuc.Czekam na bratniol duszyczke co mnie wespsze.

 15. Ja nie palę od 2 miesięcy mam 20 lat i paliłem lat 6 :) próbowałem rzucić z tabletkami ale dla mnie osobiście jest to oszukiwanie samego siebie,rzuciłem z dnia na dzień po prostu trzeba bardzo chcieć i to wszystko…nie ma większej filozofii więc zmotywuję Cię najbardziej jak potrafię….”NIE RÓB SCEN” :) tylko zostaw te tabletki i papierosy a kup jabłko i inne owoce i zajmij się nimi..ewentualnie możesz się do kogoś pouśmiechać!:P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>