Zbyt wysoki poziom cholesterolu u 9-latków w USA.

Jedno na troje badanych dzieci w wieku od 9 do 11 lat ma podwyższony poziom cholesterolu – alarmują naukowcy, których wnioski zaprezentowano podczas 63. dorocznego zjazdu American College of Cardiology, odbywającego się w dniach 29-31 marca w Waszyngtonie. Naukowcy z Texas Children’s Hospital poinformowali, że w grupie 12,7 tys. amerykańskich dzieci, które poddawano rutynowym badaniom, aż 30 proc. miało podwyższony ogólny poziom cholesterolu, przy czym u chłopców częściej niż u dziewczynek występował zbyt wysoki poziom tzw. złego cholesterolu (LDL) oraz poziom trójglicerydów.

„Sugeruje to, że rośnie pokolenie, które będzie wymagało większej uwagi” – podkreśla autor analizy dr Thomas Seery.

Choć choroby układu sercowo-naczyniowego u dzieci występują rzadko, pewne czynniki ryzyka obecne w dzieciństwie mogą zwiększać ryzyko rozwoju tych chorób w wieku dorosłym. Wcześniejsze badania wskazywały, że proces rozwoju miażdżycy tętnic może mieć swój początek już w dzieciństwie.

„Jeżeli będziemy w stanie wykryć zbyt wysoki poziom cholesterolu u dzieci i pracować nad jego obniżeniem, moglibyśmy pozytywnie wpłynąć na opóźnienie zmian zachodzących w naczyniach krwionośnych i zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych w przyszłości. Ma to szczególne znaczenie w obliczu epidemii otyłości, z którą związany jest coraz wyższy odsetek dzieci z dyslipidemią, tj. zaburzeniami w metabolizmie lipidów” – mówi dr Seery.

„Poziom cholesterolu powinien być badany u dzieci w wieku 9-11 lat. Stwarza to doskonałą możliwość do rozmowy lekarzy z rodzicami na temat wpływu stylu życia i odżywiania na zdrowie układu sercowo-naczyniowego” – dodaje badacz.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>