Zbyt wysoka i zbyt niska waga kobiety ciężarnej grozi jej dziecku nadwagą.

Zbyt duża, jak i zbyt małe przybieranie na wadze w trakcie ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia nadwagi lub otyłości u dziecka – wynika z badań opublikowanych przez „Journal of Obstetrics and Gynecology”. Naukowcy z konsorcjum medycznego Kaiser Permanente (USA) przyjrzeli się danym dotyczącym 4145 kobiet (o różnym pochodzeniu etnicznym) oraz ich dzieci. Okazało się, że potomstwo kobiet o wskaźniku masy ciała (BMI) w normie, które podczas ciąży przybrały na wadze więcej niż 16 kg, było o 80 proc. bardziej narażone na nadwagę lub otyłość w wieku do 5 lat. W przypadku pań, które przytyły mniej niż 11 kg, prawdopodobieństwo zwiększało się o 63 proc.

Biorąc pod uwagę całą grupę, nadwaga lub otyłość wystąpiła u 20,4 proc. dzieci kobiet, które w okresie ciąży przytyły więcej niż 11-16 kg, u 19,5 proc. dzieci kobiet, które przytyły mniej niż 10 kg oraz u 14,5 proc. dzieci tych pań, których waga mieściła się w zalecanym przedziale.

„Wyniki te sugerują, że waga kobiety w okresie ciąży może w sposób trwały oddziaływać na mechanizmy leżące u podstaw utrzymywania równowagi energetycznej oraz odpowiedniego metabolizmu w organizmie dziecka. W konsekwencji może to wpływać na rozwój i wagę potomka” – zauważa autorka badań dr Monique M. Hedderson.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>