Zbliża się przełom w leczeniu otyłości? Naukowcy pracują nad lekiem zmniejszającym zawartość tłuszczu w organizmie niemal o 50%

Naukowcy pracują nad lekiem, która umożliwi osobom otyłym zmniejszenie zawartość tłuszczu w organizmie o niemal połowę. Wyniki badań laboratoryjnych na myszach są obiecujące. Po tygodniowej kuracji waga myszy spadła o 25 procent, a zawartość tłuszczu w organizmie aż o 42 procent. Po miesiącu stosowania leku waga utrzymała się na poziomie o 28 procent mniejszym, niż masa początkowa zwierząt, a zawartość tłuszczu ostatecznie spadła o 63 procent.

Do tej pory wśród osób otyłych nie odnotowano sukcesu w odchudzaniu farmakologicznym większego, niż 5 do 10 procent utraty wagi. Naukowcy przewidują, że zanim ostateczna formuła leku zostanie opracowana, może minąć nawet 10 lat. Szacunkowo tyle czasu zajmie dopracowanie receptury i dopuszczenie jej do testowania na ludziach.

Wyniki badań naukowców z Indiana University pod kierownictwem dr Richarda DiMarchi zostały opublikowane w periodyku medycznym Nature Chemical Biology jako przełom w leczeniu otyłości u dorosłych i szansa na normalność u diabetyków. Nowy lek ma być sztucznym hormonem, który reguluje metabolizm glukozy w organizmie. Badania wykazały, że pomaga zmniejszyć nadmierny apetyty i zmusza ciało do spalania większej liczby kalorii.

Na razie jedynym wyjściem w leczeniu otyłości jest chirurgiczne zmniejszenie żołądka, czyli tzw. gastryczne by-passy, w połączeniu z kombinowaną kuracją hormonalną. Jeśli badania będą kontynuowane, istnieje duże prawdopodobieństwo, że można będzie uniknąć zabiegów redukcji przestrzeni żołądkowej – zastąpi je jedna tabletka lub 1 zastrzyk dziennie.

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>