Zbierają pieniądze i wysyłają dzieci na operacje do Monachium.

Rodzice dzieci z hipoplazją lewego serca zbierają pieniądze na operacje w monachijskiej klinice kierowanej przez prof. Edwarda Malca. Koszt jednej operacji to ok. 80 tysięcy euro. HLHS, czyli zespół hipoplazji lewego serca oznacza narodziny dziecka bez lewej komory serca ? tej, która pompuje do organizmu natlenioną w płucach krew. Hipoplazja lewego serca to wada wrodzona. W Europie rodzi się z nią ok. 200 dzieci rocznie, z czego 80 w Polsce. W wielu państwach brak lewej komory serca jest wskazaniem do aborcji.

Jak powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Michał Tomasz Pytys, prezes Fundacji ?Cor Infantis?, która pomaga rodzicom w sfinansowaniu wyjazdów do kliniki w Monachium, w ciągu półtora roku, udało się wysłać na operacje do Niemiec prawie dwieście dzieci, z tego prawie setkę za pośrednictwem Fundacji.

? Współpracują z nami inne fundacje. W ubiegłym roku Radio Zet zebrało prawie milion złotych na operację dla dziesięciorga dzieci ? mówi Michał Tomasz Pytys.

Według prawa, operacji nie może sfinansować NFZ. Wyjątkiem są sytuacje, gdy dany zabieg nie jest wykonywany w Polsce lub gdy oczekiwanie na niego jest tak długie, że staje się zagrożeniem dla życia chorego.

W Polsce takie operacje wykonuje krakowski Uniwersytecki Szpital Dziecięcy.

Polska Dziennik Zachodni, LJ/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>