Zawroty głowy.

Terminem ?zawroty głowy? pacjenci określają różne wrażenia: uczucie oszołomienia, osłabienia, wirowania, obracania, ale także zamazanie widzenia, zamącenie świadomości, mrowienia kończyn z zaburzeniami chodu. Jeśli ktoś mówi ”kręci mi się w głowie”, nie zawsze wiadomo co ma na myśli. Wiele osób określa tym mianem migotanie przed oczami, trudności z utrzymaniem równowagi, nudności, niekiedy także niestabilną pozycję stojącą.
Tymczasem prawdziwe zawroty głowy to subiektywne wrażenie (złudzenie) ruchu własnego ciała lub otoczenia, często odczuwane jako wirowanie. Zawrotom głowy mogą towarzyszyć nudności, wymioty, nagłe pocenie się, osłabienie, trudności w chodzeniu. Gdy powodem zawrotów są zaburzenia w uchu środkowym, mogą wystąpić szumy w uszach.
Aby człowiek mógł utrzymać równowagę, muszą być przekazane do mózgu informacje z różnych narządów: mięśnie i kończyny informują o położeniu ciała, oko – o pozycji głowy, a narząd równowagi w uchu wewnętrznym rejestruje wszelkie ruchy głowy. Zaburzenia w funkcjonowaniu któregoś z tych narządów powodują powstawanie zawrotów głowy. Najczęściej zawroty głowy spowodowane są uszkodzeniem ucha wewnętrznego.
Fizjologiczne zawroty głowy pojawiają się, kiedy wystąpi przynajmniej jedna z poniższych przyczyn:
1) Niezgodności koordynowanych w mózgu bodźców z różnych układów czuciowych odpowiedzialnych za równowagę (zawroty głowy na wysokości, oglądanie szybko migających obrazów na filmach). W tej sytuacji występuje niezgodność wrażeń wzrokowych dających złudzenie ruchu z brakiem bodźców ruchowych odbieranych z przedsionków i receptorów czucia głębokiego.
2) Pobudzanie tzw. układu przedsionkowego (mieszczącego się w błędniku kostnym ucha wewnętrznego) przez nietypowe ruchy głowy, do których układ nie może się przystosować – np. w czasie pobytu na statku w czasie falowania.
3) Nietypowa pozycja głowy i szyi ? np. podczas malowania sufitu ? stałego silnego pochylania głowy.
Patologiczne zawroty głowy są związane z zaburzeniami układu wzrokowego lub czucia somatycznego (informującego korę mózgową o położeniu przestrzennym ciała) albo wspomnianego wyżej układu przedsionkowego.
Zawroty patologiczne pochodzenia wzrokowego mogą być wywołane np. źle dobranymi okularami lub innymi przyczynami powodującymi podwójne widzenie (porażenie określonych mięśni odpowiedzialnych za ruch gałki ocznej).
Rzadziej występują zaburzenia czucia somatycznego (uszkodzenia obwodowych włókien nerwowych).
Najczęściej jednak patologiczne zawroty głowy występują przy chorobowych zaburzeniach czynności układu przedsionkowego (choroba błędnika). Wtedy zawrotom towarzyszą nudności, oczopląs, zaburzenia równowagi, niezborność chodu.
Ponieważ ruch głową nasila zaburzenia, pacjent stara się ją utrzymywać nieruchomo.
Zaburzenia błędnikowe powodują wrażenia wirowania lub ruchu liniowego. Pacjent odczuwa, jakby jego ciało wirowało, lub też jakby wirowało otoczenie. Występuje szybki ruchy gałek ocznych zwany oczopląsem.
Krótkotrwałe zaburzenia błędnikowe wywołują przemijające dolegliwości. W krańcowych przypadkach możemy mówić o stałych zawrotach w różnym nasileniu (raz większe, raz mniejsze).
Jakie mogą być przyczyny uszkodzenia błędnika? Zwykle do uszkodzenia dochodzi pod wpływem czynników toksycznych (alkohol, leki). Inne przyczyny to stany zapalne (infekcyjne) lub niedokrwienne (miażdżyca, ucisk na tętnice kręgowe w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, a często po prostu zbyt ciasny kołnierzyk).
Powodem uszkodzenia błędnika może być proces nowotworowy.
Zawroty głowy z osłabieniem słuchu i szumami usznymi występować mogą w chorobie Meniere?a.
Ważną przyczynę stanowią choroby ośrodkowego układu nerwowego ? stąd konieczne jest badanie neurologiczne i wykluczenie tego typu schorzeń.
Także przyczyny psychogenne (agorafobia ? lęk przed otwartą przestrzenią) mogą wywoływać zawroty.
Inne przyczyny to: zaburzenia związane z czynnością serca i układu krążenia, np. zbyt wysokie lub niskie ciśnienie krwi (mózg chwilowo nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, co powoduje zawroty głowy); niekiedy zmiany pogody i wiążące się z tym wahania ciśnienia krwi.
W rzadkich przypadkach zawroty głowy mogą być objawem poważnej choroby, np. zawału serca, udaru mózgu, zaburzeń rytmu serca lub innych chorób.
Z mojego doświadczenia wynika, że może dochodzić do zawrotów (i bólów głowy) u osób, które mają nawyk odpoczywania (czytania, oglądania telewizji) w pozycji na plecach z głową opartą o pionową podpórkę. Dochodzi wówczas do mocnego pochylenia głowy do przodu, a siły spychające oddziaływają mocno na kręgosłup szyjny. Unikanie takiej pozycji w wielu przypadkach powoduje ustąpienie dolegliwości.
Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach możemy sobie sami pomóc.
W nagłych zawrotach głowy, spowodowanych krótkotrwałym niedokrwieniem mózgu, zazwyczaj pomaga położenie się, ułożenie nóg do góry i odczekanie paru minut w tej pozycji. Pozwala to na unormowanie ukrwienia mózgu.
Osoby cierpiące na nagłe zawroty głowy powinny unikać wchodzenia na drabinę i rusztowania, prowadzenia samochodu i obsługiwania niebezpiecznych urządzeń.
Po poradę do lekarza powinno się udać szczególnie wtedy, gdy zawrotom głowy towarzyszą takie dolegliwości jak: ból głowy, szum w uszach, uczucie odrętwienia, silne wymioty lub mdłości. Także w przypadku pogorszenia słuchu, również gdy napady zawrotów głowy przedłużają się, jeśli istnieje podejrzenie, że zawroty głowy mają związek z przyjmowaniem leków, jak też wówczas, gdy zawroty głowy powtarzają się.
dr n. med. Zbigniew Martyka

Źródło nr 27/2008

Autor: Dr n. med. Zbigniew Martyka publikuje swoje felietony na łamach Tygodnika Rodzin Katolickich ?Źródło?- www.zrodlo.krakow.pl . Kontakt z Autorem: Przychodnia Lekarska ?Triada? w Tarnowie, ul. Nowy Świat 40, rejestracja od 8.00 do 20.00, tel. 0-14, 622- 39- 22.

50 myśli nt. „Zawroty głowy.

 1. Panie Doktorze,
  Dziękuje za piękny, wyczerpujący artykuł na temat zawrotów głowy.
  Czytając go, stwierdzałem, że wiele objawów, dokładnie właśnie mnie dotyczy.
  Spędziłem kilka dni w szpitalu, gdzie rozpoznano u mnie uszkodzenie błędnika. Wyniki badań po przeprowadzeniu próby kalorycznej wg. Hallpikea to:
  30o P75? b. dyskretny oczopląs, L 125?
  44o P brak odp. z błędnika, L 105?
  Interesuje mnie odpowiedz na pytanie; czy uszkodzenie błędnika jest odwracalne? Dodam, że przyjmuje okresowo betaserc i funkcjonuje raz lepiej, raz gorzej, łącznie niestety z wirowaniem i wymiotami. Atak najczęściej stwierdzam rano po przebudzeniu lub pogorszenie następuje w ciągu dnia w chwilach napięcia, podniecenia emocjonalnego.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Z poważaniem
  Tomasz z Turku

 2. Pozdrawiam !
  Dziekuje za uznanie! Moja strona www ma charakter informacyjno- edukacyjny i jej zadaniem jest jak najwczesniejsze zgloszenie sie z dolegliwosciami do swojego Lekarza Rodzinnego! Co do Pana pytania odnosnie blednika – musi sie na ten temat wypowiadziec Laryngolog, bo moja wiedza w tej dziedzinie jest za mala by wypowiadac takie rokowania! Z powazaniem Jacek Roik.

 3. Witam serdecznie. Mam 27 lat, od ponad miesiaca walczę z codziennymi zawrotami głowy, do tego jeszcze kolatanie serca, dusznosci, bóle głowy. Nie choruje na nadcisnienie. Lekarz pierwszego kontaktu skierowal mnie na podstawowe badania krwi i wszystko jest w nornie. Zawroty nasilaja sie podczas chodzenia i ruchów głowa.Do tego dochodzi uczucie oslabienia wszystkich mieśni. EKG nie wykazalo zmian.Nie wiem juz co robic, bo te dolegliwosci bardzo utrudniaja zycie. Bardzo prosze o pana zdanie na ten temat.
  Karina.

 4. A kiedy zawroty głowy pojawiają się tylko przy zmianie postawy ciała?
  tzn. kiedy położę się na wznak albo na prawym boku odrazu kręci mi się w głowie i muszę wstać albo położyć się na lewym boku.
  Te dolegliwości pojawiają się co jakiś czas i trwają około tygodnia. Ostatnio mam tak już 3 tygodnie i nie wiem czy mam się zgłosić do jakiegoś lekarza… Nawet nie wiem do jakiego ;/

 5. jestem budowlancem pracującym na rusztowaniach,od jakiegoś czasu czuję się niepewnie na wysokościach,mam lekkie zawroty głowy,byłem u laryngologa ,który wykluczył choroby związane z błędnikiem.roszę o wskazówki co mam robić.nie wiem czy to ma zwiazek z tą dolegliwością ale od jakiegoś czasu mam jakby zimne,niedokrwione palce u nóg.proszę o radę.nie piję i nie palę.-jeśli to ma związek.

 6. Pingback: Jestem budowlańcem. Pracuję na rusztowaniach. Odczuwam zawroty głowy. List od Waldemara. | Dr Jacek Roik

 7. Witam od paru miesiecy mam zawroty glowy i mdlosci oraz ogolne oslabienie wszystko to nasila sie np w pojazdach czy w sklepach gdzie jest tlum ludni w domu oczywicie tez tak jest czy to moze byc spowodowane błędnikiem ? prosze o porade gdzie z tym sie udac

 8. Pingback: Od paru miesięcy mam zawroty głowy i mdłości oraz ogólne osłabienie- co robić? List od Grażyny. | Dr Jacek Roik

 9. Od wielu lat mam szumy w uszach (głowie) a ostatnio jakby się nasiliły tak, że muszę b. wysoko podkładać sobie poduszki pod głowę. Odczuwałem nieraz takie jakby „napęcznienie” pod czaszką, jakieś b. krótkotrwałe „strzykanie” etc. Lekarz przepisał mi VINPOTON ale to g…. pomaga. Może mógłby ktoś co doradzić, to niech klika..:
  iano_sik@o2.pl

 10. Witam,

  Zawroty głowy to nic przyjemnego. Zbadałam już chyba wszystko, od prawie roku nękają mnie napady szumu w uszach, uczucia uścisku w głowie, czasami odczuwam silne bóle w różnych rejonach głowy. Rano i wieczorem nasilają się nudności, miewam też problemy żołądkowe, uczucie pełności i przelewania się w brzuchu. Zażywam ruchu i żyję w miarę aktywnie. Mam dopiero 19 lat, bardzo mnie ta sprawa niepokoi. Chciałabym wrócić do normalnego życia, przestać przejmować się ciągle tym co może mi dolegać.
  Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że porada elektroniczną drogą poprzez samą teorię nie da jasnej diagnozy, jednakże po tylu badaniach wciąż nie wykryto u mnie żadnych zmian chorobowych, a podane leki na uspokojenie nic nie pomogły. Czy to może być nerwica?

  Dziękuję z góry! i pozdrawiam serdecznie!

 11. mnie na zawroty pomogły zabiegi na ceragemie(rolki nefrytowe podgrzewane podczerwienią),a powodują je urazy w kręgach kręgosłupa szyjnego,polecam spróbować.Pozdrawiam serdecznie.

 12. mam pytanie, mój mąz od jakiegoś miesiąca ma zawroty głowy, ostatnio na jakiś tydzień ustapiły , ale teraz znowu jest nawrót. Miał badanie błędnika – błędnik jest w porządku, ale wykryto oczapląs, na rentgenie odcinka szyjnego nic nie wyszło. Częściej pojawiaja się bóle głowy, wczoraj dwukrotnie miał chwilowy zawrót połączony z chwulowym zaburzeniem mowy – w połowie zdania nagle jakby się urywał. Czekamy na zrobienie rezonansu, ale trzeba czekać az miesiąc a ja coraz bardziej się denerwuje. Ktoś zasugerował SM – czy to mozliwe, czy przy SM nie pojawiają się inne dolegliwości? czy skoro wystepują te dolegliwości ten rezonans jest konieczny i trudno wydamy ale trzeba zrobic to już

 13. Dzień dobry P.Doktorze
  Tą stronkę znalazłam przypadkowo, ponieważ chciałam się w przybliżeniu zorientować co może być przyczyną i jak wyleczyć szum w uszach. W sobotę w nocy poczułam szum w prawym uchu,który czuję nadal, ale w poniedziałek z rana nie mogłam dojść do siebie, czułam zawroty głowy, oblały mnie zimne poty i czułam się cała roztrzęsiona. Musiałam wziąć sobie urlop z pracy. W ciągu dnia poczułam się lepiej , ale szum w uchu czuję raz mocniej raz słabiej i nie wiem gdzie z tym problemem mam się udać, czy to jest chwilowe, czy potrzebna jest diagnoza lekarza. Bardzo proszę o poradę . Pozdrawiam serdecznie.

 14. dzien dobry! od 3dni mam zawroty głowy zaraz po przebudzeniu. kiedys doznałm urazu głowy, ale nie byłam z tym u lekarza, to było jakies 2-3lata temu. teraz strasznie mi sie kreci w głowie, musze chwile polezec zanim wstane. w ciagu dnia jest lepiej, ale czuje sie dziwnie, taka jakas oszołomiona. zwłaszacza jak pochylam głowe do tyłu! w pracy mam stycznosc z rozpuszczalnikami i chemia, moze to zatrucie? ale pracuje tam juz 2lata i nigdy tak nie było. prosze o pomoc, gdzie mam sie udac,jakie badania zrobic, od czego zaczac, prosze, pomóżcie!

 15. Witam serdecznie prawie od 4 lat cierpię na zawroty głowy połączone z oczopląsem.Najczęściej pojawiają się gdy kładę się lub wstaję ostatnio nawet gdy siedzę mają charakter wirowania poprzedzony jakby impulsem zapadania.Byłam u wielu lekarzy ale nikt nie postawił ostatecznej diagnozy podejrzewają położeniowe zawroty głowy,wypadanie otolitów lub uszkodzenie lewostronne nerwu słuchowego.Dodam że robiłam tomografie i rezonans wynik dobry próby błędnikowe takie sobie.Naprawdę sama nie wiem co jeszcze mam zrobić gdzie się udać neurolog i psychiatra też zaliczony.
  Pozdrawiam

 16. Witam Panie doktorze.

  Pana stronę znalazłem również przypadkowo i chciałem zapytać, poprosić o dagnozę co może być przyczyna mojego stanu zdrowia. Otóż od kilku dni mam dziwne bóle głowy zabrzmią dziwnie, ale nie umiem je inaczej zinterpretować :/ objawiają lekkim otępieniem i tak jak by mi prąd przeplywal (leciutki szarpany ból) do tego doszły lekkie zawroty głowy. Występują one podczas gwałtownych ruchów typu stawanie czy tez szybsze ruchy głową. Bywa, że czuje mrowienie twarzy. Bóle głowy objawiają się bólem pulsacyjnym. Byłem u laryngologa diagnoza wszystko ok, rezonans głowy również w porządku „czysty”. Moj neurolog wczesniej przepisal mi Vicebrol 3×1 oraz Atrax 3×1 nic innego wczesniej poza tymi lekami nie brałem jedynie na ból glowy APAP czy NUROFEN. Nie wiem już gdzie szukac odpowiedzi na stan swojego zdrowia, a nastepna wizyta u neurologa z powodu kolejki dopiero wrzesien :/ bardzo bym prosił Pana o diagnoze mojego przypadku.

  Bardzo dziękuje.

 17. Witam ,od 2 tygodni mam ciagłe zawrotny głowy,(takie uczucie niestabilności,2 tyg temu sie zaczeły i nie ustają,gdy leże i odwracam głowę na lewo jest gożej.Miałam robioną tomografie rezonans punkcje badania laryngologiczne,okulistyczne wszystko wyszło dobrze tylko eeg zmiany w skroniach.Mam pytanie czy to może być od nerwów bo ostatnio trochę się denerwowałam,a może jakaś psychogenna choroba,badz kręgi szyjne?? ???bo badania nic nie wykazały a utrudnia mi to życie.Proszę op odpowiedz.

 18. Witam
  jestem kierowca ciężarówki i od jakiegoś czasu tj. pół roku mam dziwne zaburzenie których nie można określić zawrotami głowy. robiłem szereg badań neurologicznych ,laryngologicznych ,kardiologicznych itd. wszystkie nie wskazują żadnych zmian prócz kręgosłupa (troszkę dyskopatii i przepukliny) lekarz stwierdził że to nie od tego ,mianowicie gdy auto się kołysze czuję dziwny tak jakby ucisk w głowie i zaburzenia pola widzenia (tomograf głowy też nic nie wykazał) gdzie mam się kierować i jakie badania mogę jeszcze wykonać.
  Pozdrawiam Jerzy.

 19. Witam
  Miałam zabieg przegrody nosowej po którym nastąpiły komplikacje- krwotoki ( lekarze nie wiedzieli dokładnie skąd), przez co lezałam przez około tydzień bez poruszania się, dostawałam lek jak przy zschizofremi by uspokoić organizm, wciąz spałam, miałam anemie pokrwotoczną. Przez miesiąc czasu musiałam oddychać tylko przez usta. Morfologie, zelazo aktualnie w normie. Mam stwierdzoną pyłkowice i astme oskrzelową.Mija już rok od zabiegu a nie czuje bym swobodniej oddychała wręcz przeciwnie, odczuwam wciąz wirowania przy pochylaniu i zwracaniu głowy w górę, nie moge spać na lewym boku- wirowania a zaraz za nimi przyspieszone bicie serca, bóle głowy, ogólne zmęczenie, senność, męczą mnie głośne dzwieki, nadwrażliwosc na światło, uczucie jaky mi coś w głowie sie przemieszczało nieraz przy tym uczucie zimna, wrażenie ze powietrze jakos gorzej mi sie przemieszcza w klatce piersiowej, zimne stopy, mrowienie części ciała gdy ćwicze. W szpitalu raz zdarzyło sie że zasnęłam z przyłozonym lodem pod szyją. Stwierdzono że mam spłycenie lordozy, i skolioze lewego boku. Od czasu szpitala mam tez niskie cisnienie a tetno powyżej 90. Zrobiłam TK Zatok i wyszło że prawa zatoka czołowa i komórki prawego sitowia przylegające do przyśrodkowej sciany oczodołu wypełnione sa przez miękkotkankowa masę, w prawym przewodzie nosowym brak małżowiny środkowej, lewa strona prawidłowa.Bardzo mnie ta sytuacja już meczy, na poczatku była panika, lęk, faktem jest że źle podziałał na mnie szpital, zagubienie lekarza. Chciałabym cieszyć się życiem jak wczesniej,mam wiele chęci na to i owo, ale po nawet niedługim wysiłku czuje sie jak staruszka, brak mi cierpliwości, i robie sie bardziej nerwowa. Prosze o jakąkolwiek porade. Pozdrawiam Pana

 20. Witam,
  Od 2 miesięcy mam silne zawroty głowy. Jednego dnia są łagodniejsze, następnego bardzo silne – trwają bezustannie. Na 2 tygodnie trafiłam do szpitala na oddział neurologiczny – zrobiono mi rezonans głowy, tomografię, punkcję, holtera cisnieniowego – bardzo niskie ciścienie – 80/47 średnio, ekg, EEG – wykazało czynność bioelektryczną mózgu zaburzoną w niedużym stopniu w obu półkulach i Aktywację bezsennością 24h słabo dodatnią, USG tetnic, konsultacje laryngologiczną (badanie błędnika – próby kaloryczne) i liczne badania laboratoryjne. Lekarze zastosowali u mnie leczenie starydami Solu Medrolem na które zareagował mój organizm bardzo negatywnie i po 2 dawkach odłożyłam, Polprazolem, HC, furaginum, Nootropil, HEAS, Dexaven, Furosemid, PWE, NaCl i KCl. Po wyjściu ze szpitala dolegliwości nie ustapiły – bardzo proszę o pomoc co za badania jeszcze powinnam jeszcze wykonać, gdzie się udać żeby te zawroty przeszły. Za dwa tygodnie wracam do pracy i nie wyobrażam tego sobie bo mam problemy z koncentracją i z równowagą (te zawroty potrafię kontolować i równowage utrzymać- nie przewracam się, ale jest to bardzo dokuczliwe i stresujące). Serdecznie pozdrawiam. Monika

 21. Witam.. Mam 17 lat… juz od roku nekaja mnie silne bole głowy… zrobilam wszystkie badania zalecane przez lekarza no i wszystko jest w normie… a jedna glowa nadal mnie boli…

  Ostatnio jednak przebudzilam sie w nocy z uczuciem mdlosci,w glowie zaczelo mi wirowac… dostalam oczoplasu.. nie wiedzialam co sie ze mna dzieje… po obróceniu głowy jeszcze sie pogorszylo…
  Dodam,ze niedawno mialam wypadek i bardzo mocno uderzylam sie w glowe… jesli to wazne- w lewa polowe.. bardzo prosze o odpowiedz na ten adres ,bo zaczynam sie coraz bardziej o siebie bac… Weronika
  Prosze

 22. Witajcie!właśnie tak czytam i widzę że nie tylko ja mam taki problem..Dokładnie mam podobne objawy jakie niektórzy opisują i również dręczy mnie to już jakiś rok czasu niewiem gdzie mam się z tym zgłosić byłem u 2 laryngologów i nic nie poradzili..Na początku myślałem że to mogło wszystko się zacząć przez wypadek samochodowy ale pewien lekarz neurochirurg stwierdził że napewno nie tym są spowodowane te szumy i piski oraz zawroty głowy..ponieważ zaraz po wypadku nie zgłosiłem się do szpitala bo nie czułem takiej potrzeby nie miałem żadnych objawów mimo że uderzyłem dość mocno podczas tego wypadku głową o deskę rozdzielczą ale nie bolała mnie wogóle czułem się spoko..postanowiłem dopiero po paru miesiącach położyć się na obserwacji w celu zrobienia tomografii głowy gdyż strasznie mnie bolała głowa no i niby nic nie wykazało choć do rozpatrzenia dano mi skierowanie do neurochirurga w celu zrobienia badania angio tętnic szyjnych bo w tomografii było następująco napisane”tętniak tętnicy szyjnej wewnętrznej lewej?-nie wiadomo do rozparzenia badanie angio tk tętnic szyjnych”i to tyle byłem u 2 neurochirurgów i stwierdzili że tętniaki w głowie są genetycznymi chorobami i że po wypadkach nie mogą się pokazać no i to tyle..
  coś takiego wywnioskowałem z ich rozmów..lecz po tym czasie co raz to bardziej nasilają mi się te szumy zgrzyty uczucie piasku w uszach oraz zawroty głowy do tego dochodzą i szczerze to niewiem o co chodzi boję się bo nie jest to napewno normalne mam 24 lata i nigdy nie miałem żadnych problemów ze zdrowiem…Jeśli móglby ktoś coś doradzić to z góry dziękuje..

 23. Witam mam 17 lat i od 7 miesięcy mam zawroty głowy.Wyżej wymienione dolegliwości u mnie występują.Nie wiem co robić zrobiłam badania krwi i moczu które nic niepokojącego nie wykazały a lekarz rodzinny zalecił mi branie witamin,które zaczęłam brać ale to nic nie pomaga nadal zawroty są a nawet się nasilają i dochodzi do tego jeszcze ból głowy podczas takiego zawrotu jest mi słabo pocę się nie potrafię zapanować nad równowagą trwa to ok 15minut.Utrudnia to mi bardzo życie ponieważ nie wiem w jakim momencie mam się tego spodziewać.Proszę mi coś poradzić bo nie wiem do czego może to doprowadzić i bardzo się boje.Z góry dziękuje .

 24. Witam.
  Mam 25 lat. Ponad dwa lata temu zaatakowała mnie nagła głuchota lewego
  ucha.
  Z czasem doszły mocne zawroty głowy. Następnie problemy z pamięcią, i
  mową oraz ataki z niedowładami. Miałam robiony rezonans i wykryto u mnie
  hipoplazję tętnicy kręgowej.
  Lekarze powiedzieli mi, że nie trzeba z tym nic robic.
  Przez dwa lata się męczę.
  Miewam mocne bóle głowy po lewej stronie.
  Ostatnio mój stan się na tyle pogorszył , że przez jakiś czas nie
  wiedziałam jak żyję i co sie ze mną dzieje. Schudłam około 10 kg. Z
  56 na 46 więc jest to, duża różnica.
  Kiedy wychodzę z domu czuję sie źle. Robi mi się słabo i duszno. W
  lewym uchu słyszę piski, szum nieustający. Do tego doszły problemy ze
  wzrokiem. Noszę na dzień dzisiejszy okulary. Do tego doszło zapalenie
  żołądka. Proszę o jakie kolwiek informacje lub wskazówki.
  Do Nuerologa ostatnio nie mogłam się dostać . Albo często nie byłam
  wstanie wyjść z domu ponieważ byłam tak słaba. Gdzie nie wyjdę
  wszystko widzę podwójnie. Miewam problemy z pamięcią…uważam, że
  taki stan już za długo trwa i trzeba coś z tym zrobić. W badaniu oka
  wykryto w lewym oku lekko zwężone tętnice. Bywały dni, że
  potrzebowałam dużo snu. Naokrągło spałam…nawet 15 h. a gdy wstałam
  w ogóle po mnie nie było tego widać, że jestem wyspana. Gdy leżałam w
  szpitalu na otolaryngologii to podawno mi leki nawet na chorobe
  meniera..Miałam być leczona w kierunku OUN. Byłam za słaba by gdzie kolwiek sie ruszyc z domu. Jestem zdana sama na siebie i nie mieszkam blisko rodziny. Proszę o jakiekolwiek informacje.
  Czy mój stan jest nie pokojący?

 25. witam od roku mam zawroty glowy i szumy ,do tego dziwne uczucie na glowie dziwne bo po lewej stronie z boku glowy jak dotykam mam uczucie jakby tam skora byla bardzo wrazliwa do tego lekko boli mnie tam albo przy wysilku nie wiem co to jet mialam rezonans ktory nic nie wykazal,badanie sluchu tez wszystko dobrze,wiem ze mam problemy z tarczyca ,czy to moze byc przyczyna. prosze o podpowiedz.dziekuje

 26. Witam! Proszę o pomoc w małej diagnozie : dziś po popołudniowej drzemce po wstaniu i przejściu paru metrów po mieszkaniu potwornie zaczęło mi się kręcić w głowie. Wszystko jakby pływało, bujało i kręciło się w kółko, raz w jedną, raz w drugą stronę. Przy tym pojawiły się potworne mdłości. Nie mogłam złapać równowagi. Ciśnienie (przy moim normalnie niskim ok.90/60) skoczyło na 137/90!
  Pracuję z dziećmi. Boję się, że jak złapie mnie to w pracy, to może być nieciekawie.

 27. Witam! Od tygodnia codziennie mam zawroty głowy-wiruje mi cały pokój, najczęściej jak się kładę do łóżka i przekręcam głowę na lewo lub ją przechylam na bok, do tego dochodzi ból głowy-przez pierwsze dni silniejszy ostatnio mniejszy. Dziwne uczucie w głowie i tak jakby w przełyku i brzuchu(może to powoduje niepokój ,nie wiem). i mdłości ale bez wymiotów, ogólne osłabienie,senność. Proszę o pomoc bo jestem matką dwójki dzieci i coraz bardziej się boję tych objawów a lekarze u mnie w mieście no cóż pozostawiają wiele do życzenia, nawet o skierowanie na badania ciężko się doprosić.

 28. dzien dobry ,2 czy 3 razy stalo mi sie tak ze krecilo mi sie przed oczami tak jakbywidzial pendzoce samochody musialem lezec 2 razy caly dzien a raz topolozylem sie 3-4 godz i bylo dobrze co morze dolegac

 29. Dzień dobry mam problemy zdrowotne, jak miałem 19 lat wyjechałem do Grecji i przez kilka dni opalałem się na plaży bez czapki. Po 2 tygodniach zrobiłem się blady. Chciałem wyjechać do Polski wiec wyjechałem i po tygodniu zaczęło mi się kręcić w głowie. Zrobiłem różne badania tomograficzne prześwietlenia kręgosłupa RTG i różności. Wszystko okazało się prawidłowe, nie ma żadnych przyczyn. Więc teraz mam 25 lat i do tej pory mam zawroty głowy, cały czas mi kręci w głowie i codziennie źle się czuje. Ciśnienie jest dobre, a nie mogę się na niczym skupić ani myśleć. Sportu nie mogę uprawiać. zażywałem leki betaserc 24 mg pomagało mi ale ja przestałem zażywać. wiec laryngolog mnie pokierował do Warszawy na badania audiologiczne i wlaśnie zamierzam tam pojechać, ale nie jestem pewien czy te badania mi pomogą. W tej chwili szukam pomocy jakiego lekarstwa mam zażywac abym nie mial zawrotow głowy? pozdrawiam czekam na odp.

 30. Witam!
  Doktorze proszę o pomoc, ponieważ u mojego 4 letniego synka pojawiły się zawroty głowy. Pierwszy raz to było rok temu po urazie głowy, kiedy spadł z ławki. Czaszka nie została uszkodzona ale wystąpiły mdłości, zaburzenia równowagi i oczopląs, powtarzające się co kilka dni.
  W szpitalu zatrzymali nas na obserwacji wykonując eeg, które niczego nie wykazało. Po trzech dniach nas wypuścili i stwierdzili, że małemu nic nie dolega. Po roku czasu zawroty i oczopląs się powtórzyły chociaż zupełnie nie wiem od czego, do tego doszły wymioty.
  Zawroty te trwają kilka sekund, mały pada bezwładnie na łóżko i zupełnie nie wie co się z nim dzieje (podczas wstawania z łóżka rano). Znów trafiliśmy do szpitala, gdzie przeprowadzono ct głowy i nic nie wykryto, jedynie laryngolog zauważył powiększony trzeci migdał.
  Wiem, że z moim dzieckiem coś się dzieje ale zupełnie nie wiem co i jak mu pomóc.
  Bardzo proszę o odpowiedź

 31. Szanowna Pani!

  Musi Pani szukać pomocy poprzez swojego Lekarza Pediatrę, który zapewne wyda dalsze skierowania do Specjalistów: Neurologa, Okulisty i ewentualnie Neurochirurga, Jacek Roik, http://www.roik.pl

 32. Polecam Poradnię zaburzeń słuchu, głosu i równowagi w Warszawie, ul. Szlenkierów 1. http://www.szpitalibis.pl (tel. 22 710 35 00)
  Poradnia rozpoczęła działalność niedawno. Skorzystaliśmy z porady i wizyty u dr. Grażyny Tacikowskiej, która na miejscu w gabinecie pomaga ustawić uszkodzony błędnik.

 33. Witam wszystkich, a ja od 2 lat mam zawroty głowy i ból raz po jednej raz po drugiej stronie głowy, z przewagą prawej okolicy skroniowej i ciemieniowej, mam 35 lat, bania typu MRI, CT, Angio CT głowy w normie, przepływy tętnic kręgowych i innych wzorowe, próby błędnikowe ok, CT, MRI kręgosłupa szyjnego i piersiowego o.k., pasożytów brak, zęby zdrowe. Cholesterol o.k., morfologia o.k., a ból głowy i zawroty głowy się utrzymują, co Pan Doktor na to???????????/

 34. od 8 lat mam zawroty glowy wszystkie badania ok lekarz ortopeda stwierdzil skolioze krzywy kregoslup czy moje dolegliwosci moga byc tego przyczyna bardzo prosze o odpowiedz

 35. Panie Doktorze, mój przypadek wydaje mi się skomplikowany. Opiszę objawy, które wystąpiły, było to ok 4 lata temu. Jestem kobietą w wieku 27 lat. Zaczęło się od silnych zawrotów głowy, bólu głowy i wymiotów. Rzeczywiście z czasem leżąc mogłam utrzymać jedną pozycję, głowa w lewą stronę. Oprócz tego miałam poważny problem z werbalizacją myśli, wystąpiły zaburzenia mowy i zaburzenia pisania. Nie byłam zdolna trzymać w dłoniach np. łyżki, a o pisaniu nie było mowy.
  Zabrano mnie do szpitala. Tomografia nic nie wykazała, (poza efektem „opuchnięcia mózgu”) błędnik też był w porządku. W zasadzie nic więcej nie wiedziałam. Udałam się do innego szpitala wojskowego, gdzie uznano, że to objawy przemęczenia, za dużo nauki itp. Zalecono hydroksyzynę i odpoczynek. Fakt faktem przed trafieniem do szpitala czytanie ze zrozumieniem zaczęło mi sprawiać trudności, pamięć szwankowała, pismo już też, jakiś taki efekt otępienia się pojawił, a potem dopiero ten właściwy atak zawrotów z wymiotami. Jednak zawroty nie były chwilowe, trwały ponad 2 miesiące, a ja nie wychodziłam z domu, gdyż nie byłam w stanie złapać równowagi, w szpitalu szłam trzymając się barierki i ściany. Ponadto podczas tego „ataku” czułam osłabienie, że zaraz zemdleje, ale ból nie pozwalał na to. Byłam świadoma, myśli miałam racjonalne, ale nie mogłam ich wypowiedzieć.
  Dlaczego o tym piszę, dlatego, że objawy niby ustąpiły po odpoczynku, nie miałam w ręku książki przez 3 kolejne miesiące, ale teraz ciągle mam wrażenie, że coś zostało uszkodzone, bo problemy z werbalizacją i stresem nadal mam i nie potrafię tego naprawić. Co to mogło być?

 36. Panie doktorze
  Pewnego dnia rano otwieram oczy i widzę jak moja sypialnia kreci się wokół mnie. Zamykam więc oczy i jest ok. ale jak tylko próbuję je otworzyć wszystko się kręci…
  Powoli unoszę głowę do pionu i to działa, bo wir spowalnia ale kiedy siadam na łóżku robi mi się niedobrze i oblewa mnie zimny pot. Później w ciągu dnia czuję się lepiej ale za każdym razem kiedy się pochylam wirowanie powraca. Również kiedy kładę głowę płasko więc śpię na wpół leżąco. Z czasem bo w ciągu dwóch trzech tygodni sytuacja się normuje, ale po pół roku wszystko się powtarza.
  Co mi jest?
  Czekam na wizytę u neurologa.
  A że znalazłam ten wątek więc pytam może Pan coś stwierdzić po samym opisie?
  Pozdrawiam.

 37. Witam Pana doktora i wszystkich pytających, myślałam że to tylko ja mam problem z uczuciem kołysania się , tak jakby utraty równowagi (czy zwrotami głowy) bo już nie wiem jak to określić. Ja też badałam błędniki, byłam u neurologa robiłam wszystkie możliwe badania i wszystko wyszło w normach. Mam te dolegliwości od 2 miesięcy i nie wiem co mam robić, niepokoję się. Laryngolog powiedział że podczas badania błędników wykryto lekkie zakłócenia w centralnym układzie nerwowym, przepisał betaserc i neotropil. Trochę pomogło dosłownie troszkę jest lepiej. Mimo tego czasem jak siedzę mam wrażenie jakby coś mnie wbijało w kanapę, stojąc mam wrażenie jakby mnie zarzucało na boki lub do przodu, czasem tak jakby mną kołysało. Czasem mam wrażenie jakby mój wzrok nie nadążał za obrazem i przed oczami widzę ciemne nitki które poruszają się wolniej niż moje oczy. Przy tych objawach odczuwam niepokój Od jakiegoś czasu tak około pół roku parę razy podczas ziewania łapie mnie tak jakby skurcz od szyi aż na cały prawy bark. Lekarze twierdzą że jastem zdrowa że może to stres, ale ja nie mam powodów do stresu jestem troszkę nerwowa ale to jest w normie każdy chyba się od czasu do czasu denerwuje. Bardzo proszę o pomoc bo nie wiem co mam robić.

 38. Witam panie doktorze
  Nie wiem co sie ze mna dzieje ,mieszkam za granica i ciezko mi dokladnie opowiedziec lekarzowi w innym jezyku co sie dzieje,dlatego bardzo licze na pana doktora rade.
  Otorz pierwszy atak zawrotow glowy przydarzyl mi sie okolo rok temu,byl bardzo silny,nie bylem w stanie zrobic nic,tylko lezalem na kanapie ,trwal kilka godzin,
  drugi taki atak mialem miesiac temu,dokladnie tak samo,tyle,ze do zawrotow glowy dochodza wymioty i biegunka chwilowa,zawsze jest tak samo
  ostani atak mialem tydzien temu ,dokldanie to samo,silne zawrotu glowy kiedy sie ruszam,chodze.bo kiedy tylko sie poloze wszystko jest w porzadku
  dodam,ze od pierwszgo stycznia nie pale,palilem 2 paczki dziennie ,rzucilem zeby byc zdrowszym i zeby miec wiecej energii a jest zupelnie odwrotnie,nie mam energii,mam otylosc brzuszna,probuje cwiczyc zeby zrzucic brzuch ale nie mam energii,do tego towarzyszace zawroty,bardzo prosze o porade co powinienem zrobic i dzie sie zglosic o pomoc,z gory bardzo dziekuje i pozdrwiam
  Pawel

 39. Witam,

  odnośnie zawrotów głowy idę dziś do lekarza i tak się zastanawiam czemu wasi lekarze nie wysłali was wszystkich na masę badań odnośnie różnych schorzeń, sam laryngolog nic nie może stwierdzić i widzę że u wielu z was tak było, ale dlaczego poprzestaliście tylko na jednym albo dwóch specjalistach. Mam nadzieję że mój lekarz bez większych kłótni wyśle mnie na wszystkie badania. Ja miałam przez kilka mc zawroty głowy z nudnościami ale było to do zniesienia i ustało, przedwczoraj miałam zawroty głowy ze 100% zwiększeniem coś strasznego, wymioty przez 9 h nia dałam rady nawet zasnąć bo ciągle mi się kręciło w głowie, widziałąm potrójnie, nie miałam siły nawet się podnieść, znajomi zadzwonili na pogotowie, natomiast otrzymałam informację iż pogotowie nie przyjeżdża do zawrotów głowy i wymiotów, więc jeśli mam ochotę to powinnam pojechać SAMA do szpitala – niestety w tym stanie nie zniosłabym podróży 30 km. Także wielkie podziękowania służbie zdrowia. Dzisiaj znowu mam zawroty dużo lżejsze, ale wiem że muszę zrobić badania i tak za długo czekałam. Jak lekarz w tym poście napisał zawroty wymioty mogą brać się z wielu przyczyn dlatego też należy zbadać się pod każdym kątem.

  Pozdrawiam i życzę wszystkim powrotu do zdrowia.

 40. Od 4 tyg kreci mi sie w glowie
  Bylam w szpitalu na laryngologi stwierdzili zapalenie nerwu przedsionkowiego dali kortyson 6 dni i do domu w domu nadal krecilo mi sie w glowie znowu do szpitala na tym razem przyjeli mnie na nerurologie
  Zrobili wszystkie badania wszystko . Sulpirid Na krecenie
  W pierwszy dzien bylo ok ale od dzis znowu jazda
  Co to moze byc czy to na tle psychicznym
  Dzis bylam w sklepie myslalam ze zwariuje znowu to krecenie i ci ludzie
  Nie mam juz sily nornalne czynnosci zyciowe sa dla mnie meczace nie mam juz sily

  Pomocy

 41. Dzuekuje panu za mail super ze pan zareagowal
  Tak ma pan racje take choroby trzeba rozwiazywac na miejscu ale mialam taki momet ze myslalam ze Lekarze nie wiedza co robia
  Dzis jest 25.03 mi idzie lepiej po tych tabl i robie cwiczena b duzo cwiczen

  Pozdrowienia z Hamburga
  I jeszcze raz dziekuje za odpowiedz

 42. Panie Doktorze! Ponad 3 lata temu podczas pracy w Wielkiej Brytanii zakręciło mi się tak w głowie, że miałem oczopląs, nudności, światłowstręt i każdy hałas był koszmarem. Podawano mi lek typu Betahistyna czy coś takiego. Po miesiącu wróciłem do normalności, ale to już nie jest to samo. Od tego czasu te zawroty głowy już nie są tak silne, ale wciąż przeszkadzające. Ta, że nie mogę pracować, mam uczucie jakbym był jak po jakichś lekach antybiotykach – tzn osłabiony i z lekkim „kacem” To sprawia, że się wycofuję z wielu dziedzin i rujnuje mi życie. Proszę mi poradzić co to jest i gdzie dom kogo powinienem się udać i jakie badania wykonać.

 43. PANIE DOKTORZE .Mam 35 lat, nie pracuje,zajmuję sie trójką synów z wadą słuchu (13,11,4 l.)
  U mnie zaczęło się dwa lata temu. rano po śniadaniu ,siedąac dostałam oczopląsu nudności. czując że bierze mnie na wymioty musiałam iść na czworaka do wc, najlepiej jeszcze trzymać głowe idąc w lini prostej nie kołysząc się na boki. później cały dzień leżałam nieruchomo. przy każdym ruchu wszystko wracało oczopląsy i wymioty. teraz co jakis czas mi się powtarza. aktualnie jestem w czasie dolegliwości ale tym razem jak mnie dopadło to dodatkowo miałam zimne poty ,szybki oddech.Teraz już chodze ale jeszcze mam zawroty jak kładę się na wznak lub leżąc na jednym bok odwracam się na drugi. dodam tez że kłuje mnie często serce.boje się zasnąć bo zawsze nad ranem odczuwam ból. miałam robione echo i usg serca i wszystko ok. robiłam także badanie błędnika i tam też dobrze.Często czuję w mostku jakby serce szybciej biło i podchodziło do gardła. myślałam też że to od tarczycy ale wyniki TSH i usg prawidłowe. ginekolog wysłał mnie na badanie chormonu -prolaktyne .dostałam tabletkę i tam wynik po godzinie czasu wyszedł ponad 5700. Mój lekarz rodzinny (chirurg) twierdzi ze to wszystko na tle nerwowym- ale żadnych tabletek nie zapisuje. ciśnienie prawidłowe.chociaż ost.na spacerze miałam puls 170. na koniec dodam że przez ten czas dużo przytyłam . NIEWIEM GDZIE SZUKAĆ JUŻ POMOCY

 44. miałam tez robione tomokomputer-wynik ok. neurolog wysyła mnie na rezonans ( mikrogruczolak przyssadki)ale to dopiero mam na koniec marca 2015

 45. Twój komentarz oczekuje na moderację.

  PANIE DOKTORZE .Mam 35 lat, nie pracuje,zajmuję sie trójką synów z wadą słuchu (13,11,4 l.)
  U mnie zaczęło się dwa lata temu. rano po śniadaniu ,siedąac dostałam oczopląsu nudności. czując że bierze mnie na wymioty musiałam iść na czworaka do wc, najlepiej jeszcze trzymać głowe idąc w lini prostej nie kołysząc się na boki. później cały dzień leżałam nieruchomo. przy każdym ruchu wszystko wracało oczopląsy i wymioty. teraz co jakis czas mi się powtarza. aktualnie jestem w czasie dolegliwości ale tym razem jak mnie dopadło to dodatkowo miałam zimne poty ,szybki oddech.Teraz już chodze ale jeszcze mam zawroty jak kładę się na wznak lub leżąc na jednym bok odwracam się na drugi. dodam tez że kłuje mnie często serce.boje się zasnąć bo zawsze nad ranem odczuwam ból. miałam robione echo i usg serca i wszystko ok. robiłam także badanie błędnika i tam też dobrze.Często czuję w mostku jakby serce szybciej biło i podchodziło do gardła. myślałam też że to od tarczycy ale wyniki TSH i usg prawidłowe. ginekolog wysłał mnie na badanie chormonu -prolaktyne .dostałam tabletkę i tam wynik po godzinie czasu wyszedł ponad 5700. Mój lekarz rodzinny (chirurg) twierdzi ze to wszystko na tle nerwowym- ale żadnych tabletek nie zapisuje. ciśnienie prawidłowe.chociaż ost.na spacerze miałam puls 170. na koniec dodam że przez ten czas dużo przytyłam .miałam tez robione tomokomputer-wynik ok. neurolog wysyła mnie na rezonans ( mikrogruczolak przyssadki)ale to dopiero mam na koniec marca 2015 NIEWIEM GDZIE SZUKAĆ JUŻ POMOCY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>