Zawał – choroba gniewnych ludzi.

Skłonność do wybuchania gniewem zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu – informuje „European Heart Journal”. Na podstawie przeglądu literatury medycznej opartego na badaniach obejmujących tysiące ludzi zespół dr Elizabeth Mostofsky z The Harvard School of Public Health doszedł do wniosku, że wybuch gniewu często poprzedza zawał lub udar – i może być czynnikiem, który go wyzwala. Najwyższe ryzyko utrzymuje się przez mniej więcej dwie godziny po takim incydencie – w przypadku zawału jest pięć razy większe, przy udarze – ponad trzykrotnie.

Szczególnie narażone są osoby z takimi czynnikami ryzyka jak choroby serca. Autorzy badań podkreślają, że zrozumienie związku pomiędzy gniewem a zawałem czy udarem oraz opracowanie zapobiegających tym powikłaniom strategii będzie wymagało dalszych badań. Prawdopodobnie chodzi o fizjologiczne zmiany, jakie gniew powoduje w ludzkim organizmie. Wiadomo, że chorobom serca sprzyja przewlekły stres – ponieważ podnosi ciśnienie krwi, ale także dlatego, że wiele osób stara się go zmniejszyć za pomocą niezdrowych zachowań – palenia tytoniu czy picia dużych ilości alkoholu.

Na poziomie populacji ryzyko związane z pojedynczym wybuchem gniewu jest stosunkowo niskie – wśród 10 000 osób z niskim ryzykiem sercowo- naczyniowym wybuchających gniewem raz miesięcznie w ciągu roku może wystąpić jeden dodatkowy zawał serca. W przypadku osób z wysokim ryzykiem sercowo – naczyniowym byłyby to cztery zgony.

Jednak ryzyko się kumuluje. W przypadku 10 000 osób, które pięć razy dziennie wpadają we wściekłość, ale mają zdrowe serce, doszłoby do 158 dodatkowych zawałów rocznie. Dla podobnej grupy z wysokim ryzykiem sercowo – naczyniowym byłoby to już 657 dodatkowych zawałów.

Naukowcy zalecają typową profilaktykę przeciwzawałową – zdrowe odżywianie, regularną aktywność fizyczną, utrzymywanie właściwej masy ciała, rzucenie palenia, picie z umiarem i przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków. Pomocne mogą być również takie metody walki ze stresem jak joga. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>