Zatrudnienie może prowadzić do złagodzenia objawów autyzmu.

Większa niezależność w środowisku pracy pomaga zniwelować objawy autyzmu u osób dorosłych – wynika z badań opublikowanych przez „Journal of Autism and Developmental Disorders”. Naukowcy z Uniwersytetu Vanderbilt i Uniwersytetu Wisconsin-Madison prowadzili obserwacje w grupie 153 dorosłych osób z autyzmem (średnia wieku wynosiła 30 lat). Dane gromadzone były na początku badań i 5,5 roku później.

„Zaobserwowaliśmy, że większy poziom niezależności i zaangażowania w miejscu pracy prowadzi do wymiernej poprawy w zakresie objawów autyzmu i powiązanych z nimi zachowań” – mówi autorka badań dr Julie Lounds Taylor.

Badacze skoncentrowali się przede wszystkim na takich objawach, jak ograniczone zainteresowania, powtarzalność zachowań, zaburzenia w komunikacji z otoczeniem czy trudności w interakcjach społecznych.

Wyniki badań świadczą o tym, że zatrudnienie może mieć wpływ terapeutyczny i poprawiać jakość życia osób z autyzmem, a także sprzyjać rozwojowi poprzez stymulację poznawczą i społeczną. Niepełne zatrudnienie jest problemem często spotykanym wśród dorosłych z autyzmem. Około 50 proc. osób autystycznych spędza bardzo mało czasu w społeczności oraz pracuje w odosobnieniu – podkreślają naukowcy.

„Większość badań nad autyzmem koncentruje się na wczesnym dzieciństwie. Autyzm jest jednak zaburzeniem towarzyszącym przez całe życie, a jego objawy utrudniają dorosłym codzienne funkcjonowanie. Biorąc pod uwagę częstość występowania autyzmu, a obecnie dotyka on jedno na 88 dzieci, musimy nadal analizować czynniki, które sprzyjają poprawie jakości życia tych osób” – podsumowuje dr Taylor. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>