Zaszczepione myszy mogą chronić ludzi przed boreliozą.

Podawana myszom szczepionka przeciwko boreliozie pozwala zmniejszyć zagrożenie tą przenoszoną przez kleszcze chorobą – informuje „Journal of Infectious Diseases”. Borelioza, powodowana przez bakterię Borrelia burgdorferi, jest chorobą niebezpieczną – może uszkadzać stawy i powodować problemy neurologiczne. Co roku w USA boreliozę rozpoznaje się u 300 000 osób. W roku 1998 powstała przeciwko niej skuteczna szczepionka, jednak ze względu na poważne działania uboczne w roku 2002 musiała zostać wycofana z rynku.

Ponieważ głównym rezerwuarem B. burgdorferi są myszy, Maria Gomes–Solecki z University of Tennessee w Memphis postanowiła zadziałać właśnie na nie. Doszła do wniosku, że wystarczy uodpornić myszy, aby ssące ich krew kleszcze także się uodporniły – dzięki mysim przeciwciałom. W rezultacie bakterie nie mogłyby żyć ani w organizmach myszy, ani kleszczy, co chroniłoby ludzi.

Zespołowi Gomes-Solecki udało się opracować jadalną szczepionkę, którą można podawać w postaci owsianych granulek. Granulki ze szczepionką zostały rozsypane na czterech obszarach łąki o wymiarach boiska piłkarskiego. Na trzech innych rozsypywane były granulki bez szczepionki. Tam, gdzie wykładano szczepionkę, odsetek zakażonych Borrelią kleszczy z czasem spadał – po pięciu latach obniżył się o 76 proc. Zgodnie z przewidywaniami granulki bez szczepionki nie zmieniły odsetka zakażonych kleszczy.

Thomas Mather z University of Rhode Island Tick Encounter Resource Center (USA) uznaje tę koncepcję za dobrą, choć trudną do zrealizowania. On sam już w roku 1987 eksperymentował z nasyconymi środkiem kleszczobójczym kuleczkami bawełny, którymi myszy chętnie mościły swoje gniazda. Niestety, nie tylko myszy są zakażone Borrelią – problem dotyczy również większych ssaków, chociażby skunksów i jeleni. Jednak zdaniem Gomes-Solecki szczepienie myszy może znacząco ograniczyć rozpowszechnienie boreliozy bez naruszania równowagi ekosystemu. Naukowiec uważa, że ideałem byłaby szczepionka działająca na wiele gatunków zwierząt.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>