Zaświadczenia lekarskie: NIP zastąpiony przez PESEL.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad przepisami nowelizacji w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich. Określi ono wzór druków ZUS-ZLA bez rubryki przeznaczonej na NIP pacjenta.
Przypomnijmy, że od 1 września 2011 r. uległ zmianie zakres danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej, podawany w dokumentach ubezpieczeniowych przekazywanych do ZUS, na mocy nowelizacji ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (DzU nr 171, poz. 1016). Zniosła ona obowiązek posługiwania się NIP przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

”W dokumentach ubezpieczeniowych (np. ZUS ZUA) w bloku danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej należy podawać jako numer identyfikacyjny numer PESEL, a w razie gdy ubezpieczonemu nie nadano tego numeru – serię i numer dowodu osobistego lub paszportu” – czytamy w komunikacie ZUS.

Okazuje się jednak, że o wspomnianych zmianach nie wiedzą niektórzy lekarze i przychodnie – nadal wymagają od pacjentów podania NIP. Nieznajomość przepisu tłumaczą tym, że ZUS nie rozesłał do lecznic informacji, jak powinny być wypełniane druki zwolnień lekarskich z rubryką przeznaczoną na NIP – informuje Rzeczpospolita.

- Nie docierają do nas informacje, żeby pacjenci mieli z tym problem. Być może były to pojedyncze przypadki. W obiegu są druki zwolnień ZUS ZLA, które zawierają pozycję ”numer NIP”, ale nie ma konieczności jej wypisywania. Druki te są ważne – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wojciech Andrusiewicz, naczelnik wydziału komunikacji społecznej ZUS.

Resort pracy informuje, że druki zwolnień lekarskich z niewymaganą rubryką na NIP mogą być w obiegu do wyczerpania zapasów, nie później jednak niż do 31 grudnia 2012 r. – przypomina Rzeczpospolita.

Rzeczpospolita, SAB/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>