Zastrzyki bez igły już od przyszłego roku.

Zespół naukowców z uniwersytetu w Coimbrze wynalazł strzykawkę, która robi zastrzyki bez igły. Produkt trafi na rynek już w 2013 r. Prace nad bezigłową strzykawką prowadzone były od 2008 r. na Wydziale Chemicznym tej portugalskiej uczelni. W ostatnich dniach czerwca na uniwersytecie w Coimbrze zaprezentowany został prototyp nowego urządzenia, które nosi nazwę Laserleap. Wynalazek portugalskich uczonych bazuje na wykorzystaniu lasera, który przy zbliżeniu strzykawki do skóry wywołuje falę ciśnienia. “Jej pojawienie się pozwala otworzyć pory skórne i wprowadzenie leku bez potrzeby nakłuwania naskórka” – poinformował Carlos Serpa, członek zespołu badawczego.

Poza brakiem odczuwania bólu zaletą wynalazku jest większa skuteczność w aplikacji leków. Te podawane są przez Laserleap pod postacią kremu lub żelu.

Działanie strzykawki bezigłowej sprawdzane było przez naukowców na ponad 300 osobach. U zaledwie 5 proc. z nich zaobserwowano niewielkie zaczerwienienie skóry w miejscu zastosowania urządzenia.

“Opracowany przez nas wynalazek jest znacznie skuteczniejszy od tradycyjnych strzykawek, gdyż pozwala wprowadzić substancję farmakologiczną bezpośrednio w chore miejsce. Wysoką efektywność Laserleap wykazuje szczególnie w przypadku zastosowania leków przeciwbólowych” – ujawnił Carlos Serpa.

Zdaniem portugalskich uczonych, Laserleap może być z powodzeniem stosowany przy leczeniu raka skóry, schorzeń dermatologicznych, a także używany przy szczepieniach oraz aplikacjach kosmetycznych.

“Stale udoskonalamy nasz wynalazek, przygotowując go do rychłego wprowadzenia na rynek. W powszechnej sprzedaży strzykawka laserowa pojawi się odstępie czasu nie dłuższym niż 12 miesięcy” – dodał przedstawiciel uniwersytetu w Coimbrze.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

 

PAP/Rynek Zdrowia

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>