Zastosowanie Efektywnych Mikroorganizmów(EM) w szklarniach!

Wywiad przeprowadzony przez P. Krystynę Leśniowską – dystrybutora EM z P. Janiną i Adamem Sankiewicz z Szówska koło Jarosławia – właścicielami szklarni.Co skłoniło Państwa do zastosowania Efektywnych Mikroorganizmów w swoich szklarniach ?……
Wywiad przeprowadzony przez P. Krystynę Leśniowską – dystrybutora EM z P. Janiną i Adamem Sankiewicz z Szówska koło Jarosławia – właścicielami szklarni.

Krystyna Leśniowska: Co skłoniło Państwa do zastosowania Efektywnych Mikroorganizmów w swoich szklarniach ?

Janina Sankiewicz. Wiele słyszeliśmy o dobroczynnym działaniu preparatu na rośliny. Postanowiliśmy więc spróbować. Wiosną 2005 roku zastosowaliśmy EM w formie dwukrotnego oprysku dolistnie na ogórki. Pięć litrów EM-A ( EM-1 namnożony) rozcieńczyliśmy w 75 litrach wody opryskując 400m2 szklarni.
K.L. Jakie były efekty?
J.S. Przede wszystkim nie było szarej pleśni, dotychczas występowała, nie było też przędziorka na roślinach.
K.L. Czy może Pani stwierdzić, że preparat zapobiegł wystąpieniu szarej pleśni i przędziorka na roślinach?.
J.S. Zdecydowanie tak.
K.L. Wiem że w waszej szklarni nie opryskał Pan EM jednego rzędu ogórków. Czy różnił się od pozostałych?
Adam Sankiewicz: Specjalnie go nie opryskałem, żeby mieć porównanie. Różnił się on bardzo od pozostałych rzędów. Rośliny były dużo mniejsze, słabiej rosły, słabiej kwitły i plonowały. Ich system korzeniowy był dużo mniejszy.
J.S. Zauważyłam że zawiązki owoców były dużo mocniejsze i nie opadały jak w ubiegłych latach .Ogórki dużo szybciej rosły i nie było zniekształconych. Jeżeli w glebie brakuje potasu ,to na ogórkach tworzy się spiczaste zakończenie. U nas w tym roku tego nie było. Wszystkie były ładnie ukształtowane.
K.L. Czy stosowaliście nawożenie?
J.S. Tak ale znacznie je ograniczyliśmy.
K.L. Jakie były więc plony?
A.S. Zebraliśmy 20 % ogórków więcej.
K.L. Czy nadal stosować będziecie preparat EM?
A.S. Oczywiście, że tak, ponieważ stwierdziliśmy bardzo duże efekty jego działania.
K.L. Dziękuję za rozmowę.
Rozmowa została zamieszczona w tegorocznym, marcowym numerze Biuletynu Informacyjnego”Efektywne Mikroorganizmy-Greenland Technologia EM” dla Województwa Podkarpackiego :”, którego Redaktorem jest Wociech Sowiński. Zainteresowanych Technologią EM proszę o listy, przekażę je do Firmy Greenland w Puławach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>