Zapach rozmarynu poprawia pamięć prospektywną.

Aromat rozmarynu pozwala na skuteczniejsze pamiętanie o przyszłych wydarzeniach i czynnościach, które muszą zostać wykonane w konkretnym terminie – wynika z badania brytyjskich naukowców. Badacze z University of Northumbria udowodnili, że osoby przebywające w pomieszczeniu z rozpylonym zapachem rozmarynu osiągają lepsze rezultaty w zapamiętywaniu przyszłych wydarzeń i konieczności wypełnienia zadań w określonym czasie (na przykład o wysłaniu kartki z życzeniami lub przyjęciu lekarstwa na czas).

Na lepszą pamięć prospektywną wpływa wyższy poziom 1,8-cyneolu (składnika olejku rozmarynowego) we krwi. Związek ten oddziałuje na systemy biochemiczne odpowiedzialne za wzmacnianie pamięci.

„Bazowaliśmy na poprzednich badaniach, które wykazały, że aromat rozmarynu poprawia pamięć długotrwałą i zdolność dokonywania obliczeń w pamięci. W naszym badaniu skupiliśmy się na pamięci prospektywnej, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania w codziennym życiu” – mówi dr Mark Moss, jeden z badaczy.

Osoby badane wchodziły do neutralnego pomieszczenia, bądź pokoju, w którym rozpylono wcześniej zapach rozmarynu i były poddawane testom na pamięć prospektywną. W ramach badania musiały między innymi odnajdować schowane przedmioty i przynosić je eksperymentatorom w określonym momencie. Ponadto mierzono ich nastrój.

Uczestnicy badania, których poddano działaniu rozmarynu, radzili sobie znacznie lepiej.

„Nie było u badanych związku pomiędzy nastrojem a pamięcią. To sugeruje, że poziom wykonania zadania nie jest konsekwencją zmian w zakresie pobudzenia lub czujności” – dodaje Jemma McCready, współautorka badania.

Rezultaty eksperymentu zaprezentowano na tegorocznym spotkaniu Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego, odbywającym się w dniach 9-11 kwietnia w Harrogate. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>