Zanieczyszczenie powietrza zachęca rośliny do wegetarianizmu.

Jeśli rośliny owadożerne mogą uzyskiwać azot z zanieczyszczonego środowiska, rezygnują z łapania owadów – informuje pismo „New Phytologist”. Dr Jonatahan Millett z Loughborough University (W. Brytania) obserwując owadożerne rośliny – rosiczki okrągłolistne (Drosera rotundifolia) na szwedzkich bagnach zauważył, że zawarte w wodzie deszczowej związki azotu zmniejszały ich „apetyt” na owady. Związki azotu trafiają do atmosfery wraz ze spalinami środków transportu oraz wyziewami przemysłowymi. Część z nich występuje w wodzie deszczowej i z nią trafia do korzeni roślin. Rośliny potrzebują azotu, aby móc wytwarzać aminokwasy niezbędne do produkcji białek.

Jak wykazały analizy, w lekko zanieczyszczonych okolicach rosiczki pozyskują ze swoich ofiar do 57 proc. azotu, natomiast w bardzo zanieczyszczonych – tylko 20-30 proc.

Sytuacja przypomina nieco wyniki zbyt obfitego nawożenia. Choć na krótką metę obfitość azotu służy rosiczce, w dłuższej perspektywie może być jej trudno rywalizować z innymi roślinami, które pojawią się na wzbogaconej w azot glebie. Rosiczka ma słabo rozwinięty system korzeniowy i wydatkuje dużo zasobów na utrzymanie swoich mechanizmów umożliwiających łowienie owadów, co zmniejsza jej konkurencyjność.

Rosiczka, która rośnie na ubogich w azot torfowiskach przystosowała się do pozyskiwania go z ciał swoich owadzich ofiar. Wabi je błyszczącymi kroplami słodkiej cieczy, które są wydzielane na czułkach porastających powierzchnię liści. Ofiara wchodzi na liść i lepka substancja ją unieruchamia. Powoli pułapka się zamyka, a wydzielany kwas mrówkowy zaczyna rozpuszczać ciało owada. Uwalniają się dzięki temu cząsteczki białka, które stymulują wydzielanie enzymów. Miękkie części ciała ofiary zostają strawione. Powstała ciecz, bogata w substancje odżywcze, ulega wchłonięciu przez roślinę. Po strawieniu ofiary liść otwiera się, a pozostałości zwykle są zdmuchiwane przez wiatr. Ponowne otwarcie następuje po 24 godzinach.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>