Zanieczyszczenie powietrza wpływa na wzrost liczby samobójstw.

Zanieczyszczenie powietrza  nie tylko utrudnia oddychanie, ale też może wpływać na wzrost liczby prób samobójczych – wynika z koreańskich badań, o których informuje serwis internetowy „New Scientist”.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Yonsei w Seulu wśród mieszkańców siedmiu dużych miast Korei Południowej dowiodło, że istnieje związek między wzrostem liczby samobójstw a nagłym wzrostem zanieczyszczeń powietrza cząstkami stałymi.
Samobójstwa są ogromnym problemem w Korei Południowej, gdzie liczba osób dokonujących zamachu na własne życie wzrosła z 14 w 1996 r. do 23 w 2006 r. Jest to największy wzrost odnotowany w ostatnich latach w krajach rozwiniętych.

Aby ocenić, jaką rolę odgrywa w tym zanieczyszczenie powietrza, naukowcy pod kierunkiem Changsoo Kima przeanalizowali ponad 4 tys. przypadków samobójstw z 2004 r. odnosząc je do stężenia w powietrzu cząstek stałych o średnicy 10 mikrometrów lub mniej. Zalicza się tu np. sadzę ze spalin samochodowych.

Jak zaobserwowali, za każdym razem, gdy poziom tych zanieczyszczeń w powietrzu rósł, liczba samobójstw wzrastała w ciągu kolejnych dwóch dni. W przypadku wzrostu stężenia cząstek stałych o 50 proc. w porównaniu z najniższym poziomem liczba samobójstw rosła o 9 proc., natomiast w grupie osób z chorobami serca aż o 19 proc.

Autorzy pracy spekulują, że zanieczyszczenia stałe w powietrzu mogą przyczyniać się do stanów zapalnych tkanki nerwowej, a przez to bezpośrednio pogarszać zdrowie psychiczne.

Zaznaczają zarazem, że w Korei Pd., jak w wielu innych azjatyckich krajach, miasta są bardzo silnie zanieczyszczone. Nie wiadomo, czy wpływ poziomu cząstek stałych w powietrzu na liczbę samobójstw byłby tak widoczny w miastach o lepszej kontroli emisji zanieczyszczeń.

Praca na ten temat ukazała się w lipcowym numerze pisma „American Journal of Psychiatry”.

W tym samym wydaniu opublikowano też artykuł naukowców z Uniwersytetu Medycznego Khaohsiung w Tajwanie, którzy w latach 90. wykazali – w badaniach na 160 tys. dzieci w wieku szkolnym – że zanieczyszczenie powietrza ma związek z większą liczbą zachorowań na astmę.

Śledząc stan ich zdrowia przez ponad 10 lat badacze zaobserwowali, że w grupie osób z astmą samobójstwa są dwukrotnie częstsze niż wśród osób zdrowych, a im cięższe objawy choroby stwierdzono na początku badania tym ryzyko, że pacjent dokona zamachu na własne życie było wyższe. JJJ

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>