Żałoba po esperalu- został wycofany bo nie był skuteczny. Alkoholikom tylko psuł zdrowie.

Posłanka PiS Krystyna Grabicka interweniuje w sprawie wycofania esperalu; środka, który miał powodować abstynencję, wszywanego alkoholikom. Specjaliści twierdzą jednak, że nie był on skuteczny, a wręcz szkodził uzależnionym.

Jedyny producent zaszywanego pod skórą specyfiku dla alkoholików – warszawska Polfa – wycofała go latem. Pojedyncze egzemplarze esperalu oferują ostatnie apteki w kraju. Przed biurem Grabickiej w Sieradzu ustawiają się kolejki zawiedzionych alkoholików.

? Przychodzą pacjenci, ich rodziny, a nawet lekarze – opowiada dziennikowi Polskaposłanka Grabicka. ? Alkoholicy narzekają, że nie mogą dostać esperalu. Kobiety opowiadają, że mężowie wracają do nałogu. Już nie wiem, jak ich pocieszać…

Posłanka Grabicka interweniowała w Ministerstwie Zdrowia. Jednak resort, opierając się na opiniach ekspertów od uzależnień, stoi na stanowisku, że esperal jest nieskuteczny w leczeniu uzależnienia, a nawet w wymuszaniu czasowej abstynencji.

Według doktora Bohdana Woronowicza, kierownika Ośrodka Terapii Uzależnień w warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii, esperal alkoholikom tylko psuł zdrowie.

? Całe szczęście, że już go nie ma, bo ci, co się zaszywali, może zaczną się leczyć – mówi Woronowicz. – To nie był lek, tylko bat na alkoholika, bo się taki zaszył i rodzina na kilka tygodni miała spokój. Potem znów zaczynał pić, bo nie wiedział, na czym polega jego problem. Człowiek uzależniony potrzebuje profesjonalnej terapii. W Polsce esperalu nie zaszywali specjaliści od uzależnień, tylko chirurdzy albo ginekolodzy, którzy chcieli dorobić do pensji..

Esperal zaburza metabolizm alkoholu w organizmie. Zaszyty pacjent po wypiciu alkoholu ma objawy zatrucia, a doświadczeni alkoholicy, którzy próbowali pić po zaszyciu, mówili o „spotęgowanym kacu”, są także relacje o spowolnieniu akcji serca. Esperal zaszywano pacjentom na łopatce lub pośladku, tak by w przypływie pragnienia nie mogli się go pozbyć.

W praktyce zaszyty pacjent mógł to zrobić widelcem, nożem lub kawałkiem druta. Polska była ostatnim krajem w Europie, który wycofał esperal. „Zaszycie” kosztowało 150-250 zł.

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>