Zalecenia dla zawałowców chronią przed kamicą nerkową.

Możemy ustrzec się kamicy nerkowej, jeśli będziemy przestrzegać tych samych zaleceń, które chronią przed zawałami serca i osteoporozą – poinformowano podczas konferencji American Urological Association w Waszyngtonie. Dr Marshall L. Stoller, urolog z University of California w San Francisco, przedstawił wyniki kilku badań, które dowodzą, że osoby ze skłonnością do kamicy powinny przestrzegać diety niskokalorycznej, unikać soli, nadwagi i otyłości, a także spożywać odpowiednią ilość wapnia oraz zażywać leki obniżające poziom cholesterolu we krwi. O tym, że wapń chroni przed kamicą, sugerują wieloletnie obserwacje prowadzone w USA na 78 551 kobiet przez specjalistów University of California. Zauważono u nich zarówno mniejszą zachorowalność na osteoporozę, jak i kamicę nerkową, która występuje u 1-2 proc. populacji.
Badania specjalistów University of Oxford w Anglii przeprowadzone na 50 617 osobach obojga płci wykazały, że warto również zmniejszyć spożycie czerwonego mięsa. Należy jeść więcej owoców oraz potrawy zawierające dużo błonnika i mikroelementów. Nie stwierdzono natomiast, by przed kamicą chroniły warzywa oraz witamina C, która może nawet nasilać chorobę.

W innym badaniach „National Health and Nutrition Examination Survey” (NHANES III) wykazano, że przed powstawaniem w nerkach złogów, nazywanych „kamieniami”, chronią przeciwutleniacze. Choć jednych z najsilniejszych przeciwutleniaczy jest witamina C, to obserwacja 17 695 osób sugeruje, że takie działanie wykazują tylko karotenoidy, takie jak alfa karoten (prowitamina A) beta karoten oraz beta kryptoksantyna. Te antyoksydanty występują w marchewce, słodkich ziemniakach, brokułach, a także w dyni, mandarynkach, pomidorach i zielonym groszku.

Najbardziej zaskakujące jest, że przed kamicą mogą chronić statyny, leki obniżające stężenie cholesterolu we krwi. Wykazały to 10-letnie obserwacje specjalistów University of California w San Francisco, którymi objęto 57 320 osób. Wynika z nich, że u mężczyzn te środki zmniejszają ryzyko kamicy nerkowej o 50 proc., a kobiet – nawet o 70 proc.

Kamica nerkowa powstaje ze znajdujących się w moczu związków, najczęściej szczawianów i fosforanów wapnia oraz kwasu moczowego. Warunkiem tworzenia się złogów jest powstanie tzw. jądra krystalizacyjnego, na którym odkładają się kryształy określonych składników moczu. Najwięcej, ponad 40 proc. kamieni, składa się ze szczawianu wapnia i fosforanu wapnia, a 35 proc. powstaje ze szczawianu wapnia.

Choroba może pojawić się w każdym wieku, ale najbardziej nasilona jest między 30. i 50. rokiem życia. Wyjątkowo bolesny atak kolki kamicy, porównywany nawet do porodu, u 50-70 proc. chorych pojawia się tylko raz w życiu. U innych osób są nawroty dolegliwości. Są to często chorzy, u których dochodzi do tzw. ucieczki wapnia w nerkach, która sprzyja kamicy, ale może wywołać też osteoporozę.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>