Zakończenie projektu informatyzacji w Instytucie Kardiologii w Aninie.

Do końca czerwca 2013 r. w Instytucie Kardiologii w Aninie k. Warszawy zakończymy wdrażanie zintegrowanego systemu informatycznego w zakresie chorób układu krążenia – zapowiedział w poniedziałek dyrektor ośrodka, prof. Witold Rużyłło. Specjalista przyznał, że informatyzację służby zdrowia wymusza Unia Europejska i Narodowy Fundusz Zdrowia, który coraz częściej domaga się przekazywania danych i sprawozdawczości w postaci elektronicznej. Dodał jednak, że jest to słuszny kierunek, bo nie ma innej drogi dalszego rozwoju.

„Dziś nie wyobrażam sobie zarządzania tak dużym ośrodkiem medycznym, jakim jest warszawski Instytutu Kardiologii, bez systemu informatycznego” – podkreślił prof. Rużyłło na spotkaniu z dziennikarzami. Powiedział, że efekty tego już są widoczne: przede wszystkim poprawiła się efektywność działania placówki, nastąpiła również racjonalizacja zatrudnienia.

W systemie informatycznym Instytutu zgromadzono dane ponad 176 tys. pacjentów, którzy się w nim leczyli. Zarejestrowano również 44,5 mln wykonanych badań obrazowych.

Maciej Miłkowski, wicedyrektor ds. ekonomicznych Instytutu, powiedział, że na bieżąco można monitorować, co się dzieje w ośrodku: jak przebiegają przygotowania do operacji poszczególnych chorych i jakie przeprowadzono badania diagnostyczne. Zapewnił jednocześnie, że dane o pacjentach zostały odpowiednio zabezpieczone (są zakodowane).

Na pytanie PAP, na jakim etapie jest informatyzacja Instytutu Kardiologii w porównaniu do innych ośrodków medycznych w kraju, Miłkowski stwierdził, że warszawski ośrodek jest w czołówce polskich szpitali, gdzie wprowadzane są podobne systemy.

Dyrektor SAS Institute, Alicja Wiecka powiedziała, że tworzone są systemy informatyczne o zasięgu ogólnopolskim. W Narodowym Funduszu Zdrowia powstaje system służący wykrywaniu nadużyć w gospodarce lekami. W Centrum Onkologii w Warszawie tworzona jest platforma do wymiany danych o zagrożeniach nowotworami złośliwymi w Polsce.

Z początkiem 2013 r. uruchomiona została elektroniczna Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Do połowy 2014 r. planowane jest wprowadzenie systemu umożliwiającego lekarzom wystawianie recept elektronicznych.

Prof. Tadeusz Zieliński, kierownik Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii w Instytucie Kardiologii, powiedział, że informatyzacja całej polskiej służby zdrowia nie przebiega tak sprawnie. „Wprowadzenie pełnej dokumentacji elektronicznej w miejsce papierowej przewidziane jest za ponad 400 dni, ale termin ten raczej nie zostanie dotrzymany” – ocenił. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>