Zaburzenia widzenia są zapowiedzią demencji?

Zaburzenia widzenia, które często występują u seniorów, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje, jeżeli nie są leczone. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Michigan, problemy ze wzrokiem powinny być traktowane bardziej jako potencjalna zapowiedź demencji niż jako jeden z jej symptomów, gdy choroba ta zostanie już zdiagnozowana. Choć zaburzenia widzenia są u seniorów dość powszechne, badacze zaznaczają, że niewielu z nich szuka pomocy u okulisty.

Jako materiał do badań posłużyły dane na temat 625 emerytów biorących udział w narodowym programie badawczym Health and Retirement Study w latach 1992-2005. Z informacji tych wynika, że w przypadku osób z zaburzeniami widzenia, które choć raz zgłosiły się na badania do okulisty, ryzyko rozwoju demencji było o 64 proc. niższe niż u badanych, którzy unikali kontaktu ze specjalistą. Jedynie 10 proc. osób, u których później rozwinęła się demencja, nie miało na początku badania żadnych problemów ze wzrokiem.

Jak twierdzi autorka badań dr Mary Rogers, do zabiegów, które pomagały zmniejszyć ryzyko demencji, należało usunięcie katarakty oraz zabiegi związane z leczeniem jaskry i innych chorób siatkówki. Autorka ostrzega, że choć śmiertelność związana z rakiem i chorobami układu krążenia spada, to liczba osób umierających z powodu choroby Alzheimera wciąż wzrasta.

Zgodnie z danymi amerykańskiej agencji rządowej Centers for Disease Control and Prevention, co piąty Amerykanin po 50. roku życia doświadcza jakiegoś zaburzenia widzenia. Od 1980 roku liczba chorych na Alzheimera podwoiła się i wynosi obecnie 5 mln. Naukowcy szacują, że w 2050 roku zachoruje nawet 13 mln osób.

PAP/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>